Wieżowiec Taipei 101 przetrwał trzęsienia ziemi na Tajwanie

Opublikowano: 08.04.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 792

Bijący rekordy wieżowiec Taipei 101 został uratowany przed trzęsieniem ziemi dzięki maxi-kuli umieszczonej między 87. a 92. piętrem budynku, będącej dziełem firmy Fip Mec z Selvazzano (Padwa) i przetestowanej przez Renato Vitaliani, byłego profesora inżynierii lądowej, budowlanej i środowiskowej na Uniwersytecie w Padwie, obecnie na emeryturze. Vitaliani powiedział agencji ANSA, że jest to rodzaj megawahadła, które równoważy wstrząsy, rodzaj pochłaniacza harmonicznego, który zapobiegł zawaleniu się wieżowca, jedenastego co do wielkości na świecie.

Vitaliani dokonał kolaudacji – jak wspomina – około dziesięciu lat temu, certyfikując funkcjonowanie ogromnej 660-tonowej stalowej kuli, zdolnej do równoważenia wstrząsów sejsmicznych i silnych podmuchów wiatru, która została umieszczona na szczycie wieży Taipei 101 o wysokości 508 metrów. Tuned Mass Damper zainstalowany wewnątrz wieżowca jest największym na świecie, rodzajem pochłaniacza harmonicznych, który zapobiega uszkodzeniom strukturalnym w przypadku wystąpienia poważnych wstrząsów.

„Firma Fip z Padwy produkuje od 1974 roku urządzenia antysejsmiczne, które reprezentują najbardziej zaawansowane techniki zabezpieczania mostów i budynków” – mówi. „Dla Taipei 101 wykonała tłumik wiskotyczny kuli, a ja go przetestowałem”.

Budynek przechylił się, ale mimo to wytrzymał niesamowitą falę uderzeniową wstrząsów ziemi. „Moim zdaniem, na podstawie pierwszej analizy, przechylił się z powodu upłynnienia gruntu” – wyjaśnia Vitaliani. Po pierwszych technikach zastosowanych w latach pięćdziesiątych w Japonii „polegających na zagęszczeniu gruntu, a następnie umieszczeniu na nim żwiru, tak aby budynek »ślizgał się« po nim, obecnie istnieje więcej wysokowydajnych izolatorów”, podkreśla profesor z Padwy, „które są umieszczane pod filarami i mogą być wykonane z neoprenu lub jako podwójne wahadło, z którym Fip eksperymentował jako pierwszy, wykorzystując je podczas trzęsienia ziemi w mieście L’Aquila”.

Wahadło, które, podobnie jak w Taipei, działa „w opozycji fazowej do oscylacji indukowanych przez wieżę, a tym samym znacznie je zmniejsza. Wokół niego znajdują się rozpraszacze energii, systemy tłumiące, które zatrzymują wahadło po zakończeniu trzęsienia ziemi, aby zapobiec uszkodzeniu konstrukcji” – dodaje Vitaliani. Innymi słowy, kula o średnicy 5,5 metra, składająca się z 41 dysków i wspierana przez osiem pomp hydraulicznych, równoważy oscylacje, tak jak miało to miejsce już podczas jej budowy, kiedy wytrzymała wstrząsy o sile 6,8 stopnia.

Źródło zagraniczne: CorriereAdriatico.it
Źródło polskie: BabylonianEmpire.wordpress.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.