Nowy piasek mineralny przekształca szlam w czystą wodę

Opublikowano: 05.09.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 725

Zanieczyszczenie planety ma niewątpliwie szkodliwy wpływ na faunę i florę. Nawet w obecności różnych filtrów i systemów czyszczących, większość odpadów trafia w jakiś sposób do naszego otoczenia. Co zrobić, aby „przechwycić” odpady bezpośrednio przed wejściem do środowiska, a nawet oczyścić już zanieczyszczone miejsca?

Nadmierne zanieczyszczenie źródeł wody zmusza samorządy do wydawania większych pieniędzy na uzdatnianie wody za pomocą fluoru i innych substancji chemicznych, zanim stanie się ona bezpieczna dla mieszkańców. Większość miast często odprowadza zanieczyszczoną wodę do pobliskich rzek i potoków, aby zrównoważyć powodzie, ze szkodą dla lokalnej flory i fauny.

Znalezienie w dużych miastach czystej wody pitnej może okazać się problematyczne. Woda deszczowa pędzi po dachach, trawnikach traktowanych chemicznie, korodujących metalach, niosąc często ze sobą odchody zwierząt. Ta woda może „zatykać” systemy kanalizacyjne, zalewając ulice i piwnice szkodliwymi substancjami.

Specjalnie przetworzony piasek może pomóc miejskim obszarom narażonym na działanie brudnej wody. Nowy piasek mineralny pomoże przekształcić szlam burzowy w czystą wodę zdatną do picia.

Grupa naukowców z kalifornijskiego University of Berkeley proponuje stosowanie do tych celów tlenku manganu, co pomaga usunąć z wody herbicydy, pestycydy, a nawet bisfenol A (składnik, który jest dodawany do ogromnej liczby produktów, na przykład z tworzywa sztucznego). Jak podano w czasopiśmie “Environmental Science & Technology”, zespół kierowany przez Josepha Charbonneta rozpoczął testowanie piasku zmieszanego z konwencjonalnym manganem. Okazuje się, że taki filtr bardzo dobrze pochłania substancje szkodliwe, ale szybko się „zapycha”.

Aby rozwiązać problem, zdecydowano się na użycie chloru. Pozwala on kilkakrotnie zwiększyć żywotność innowacyjnego piasku. Co więcej, autorzy przyznają, że kompozycja, mieszanina składników powoduje, że „sztuczny piasek” wygląda podobnie jak ten zwykły. Miejsca, w których „filtry piaskowe” będą najczęściej zlokalizowane nie wymagają nawadniania za pomocą chloru. Konieczne będzie jednak użycie biodegradowalnych kapsułek z substancją i co kilka miesięcy przeprowadzanie ich prewencyjnej wymiany. Ponadto ww. filtry odpadów są bardzo łatwe do recyklingu.

Naukowcy mają nadzieję, że uda im się w ten sposób znacznie ograniczyć toksyczne chemikalia w wodzie deszczowej, która przenika do podziemnych warstw wodonośnych. To ostatecznie umożliwi doprowadzenie więcej czystej wody do miejskich społeczności.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: University of California Berkeley
Na podstawie: InterestingEngineering.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.