Amerykanom grozi niedobór wody pitnej

Opublikowano: 18.02.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1087

Naukowcy alarmują, że poziom wód gruntowych na świecie spada w alarmującym tempie. Najnowsze badania, przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, ukazują, że aż 71% podziemnych zbiorników wodnych na naszej planecie doświadcza spadku poziomu wód.

Przeanalizowano dane z ponad 300 milionów pomiarów, pochodzących z ponad 40 krajów i 170 tysięcy studni, co czyni to badanie najbardziej kompleksową analizą w tej dziedzinie.

Zgodnie z wynikami, w 36% przypadków tempo ubytku wód wynosi więcej niż 0,1 metra rocznie, a w 12% – ponad 0,5 metra rocznie. Co więcej, tempo spadku wód przyspiesza, obecnie jest ono znacznie szybsze niż w poprzednich dekadach.

Ogromny problem dotyczy zwłaszcza regionów o klimacie suchym i półsuchym, gdzie aktywność rolnicza dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na wodę. Naukowcy zwracają uwagę na kraje takie jak Afganistan, Chile, Chiny, Indie, Iran, Meksyk, Maroko, Arabia Saudyjska, Hiszpania i południowo-zachodnie Stany Zjednoczone jako te, gdzie problem jest najbardziej dotkliwy.

Jednakże badanie przynosi również nadzieję. Okazuje się, że w 16% przeanalizowanych przypadków trend spadkowy z lat 1980. i 1990. odwrócił się, dzięki świadomym działaniom ludzi. Przykładem może być Tucson w Arizonie, gdzie celowe napełnianie zbiorników wodą z rzeki Kolorado pozwoliło na przechowywanie jej na czas potrzeby.

Mimo to wyzwania pozostają. Infrastruktura do przechowywania wody nad ziemią wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego eksperci sugerują, że przechowywanie ogromnych ilości wody pod ziemią może być tańszym, mniej uciążliwym i bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Stary Kulas 18.02.2024 14:28

  “Zmiany na Ziemi” i wszystko jasne :/
  Co następne? Przedruki z Super Ekspresu i Faktu?

 2. Katarzyna TG 18.02.2024 14:50

  Wiedziałam że już gdzieś to widziałam: https://web.archive.org/web/20231222060519/https://www.zerohedge.com/weather/2022-same-shit-different-year-55-years-failed-eco-pocalyptic-predictions

  “1970: ‘America subject to water rationing by 1974 and food rationing by 1980.’”

  Już od ponad pół wieku nie mogą się doczekać tych niedoborów wody pitnej.

 3. Venom 19.02.2024 04:20

  Już zaczynają bajki pisac

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.