Nowa technologia pomaga przewidzieć erupcję wulkanu

Opublikowano: 17.09.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 9

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu opracowali nową technologię, która może pomóc w dokładnym przewidywaniu erupcji wulkanicznych. „Smocze jaja” opuszczone wgłąb wulkanów za pomocą dronów będą mogły zbierać dane i monitorować aktywność sejsmiczną.

Ekstremalne warunki panujące w okolicy wulkanów stanowią poważną przeszkodę w zbieraniu danych. Naukowcy rozwiązali ten problem, tworząc wysoce czułe kapsuły, które można wysłać w niebezpieczne miejsca.

Kapsuły te zostały nazwane „smoczymi jajami”. Naukowcy uważają, że urządzenia te mogą również monitorować inne niebezpieczne bądź trudno dostępne miejsca, jak lodowce czy składowiska odpadów nuklearnych.

Kapsuły zostały opracowane przez Uniwersytet w Bristolu i zostały wyposażone w szereg czujników temperatury, wilgotności, a nawet potrafią wykrywać toksyczne gazy. Jaja są wystarczająco wytrzymałe, aby działać w ekstremalnych warunkach i wystarczająco lekkie, aby mogły być przenoszone przez drony.

Kapsuły posiadają również specjalne czujniki, które pozwalają im pozostać w stanie uśpienia przez dłuższy czas, zachowując moc, aż do wykrycia aktywności wulkanicznej. W momencie wykrycia aktywności, urządzenie uruchamia zdalne stanowisko monitorujące z bezprzewodowym przekaźnikiem. Smocze jaja mogą przekazywać dane do stacji bazowej w bezpiecznej odległości do 10 km.

Autorstwo: B
Na podstawie: DailyMail.co.uk
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o