Tajemniczy puls Ziemi bije co 26 sekund

Opublikowano: 19.12.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2489

Odkryty na początku lat 1960. przez geologa Jacka Olivera z Obserwatorium Geologicznego Lamont-Doherty na Uniwersytecie Columbia, tajemniczy puls Ziemi trwający 26 sekund pozostaje jedną z najbardziej intrygujących zagadek w geologii i sejsmologii. Mimo dziesięcioleci badań i różnych teorii dokładna przyczyna tego zjawiska, znanego jako „mikrosejsm”, nie została jeszcze potwierdzona.

Puls ten to słaby sygnał sejsmiczny, który można wykryć za pomocą wrażliwych instrumentów, różniący się od trzęsień ziemi, które zwykle są spowodowane nagłymi ruchami płyt tektonicznych. W przeciwieństwie do trzęsień ziemi mikrosejsmy są generowane przez ciągłe lub okresowe źródła, takie jak fale oceaniczne, wiatr czy działalność ludzka, i mogą dostarczać wglądu w strukturę skorupy i płaszcza Ziemi.

W poszukiwaniu źródła tego 26-sekundowego pulsowania badania doprowadziły do Zatoki Gwinejskiej, a konkretnie do jej części zwaną Zatoką Biafry. Jedna z przeważających teorii sugeruje, że fale oceaniczne uderzające w szelf kontynentalny w tym regionie mogą powodować harmoniczne wibracje w skorupie Ziemi. Teoria ta jest wspierana przez cechy geograficzne obszaru, w tym jego unikalne warunki głębokości i geometrię dna oceanu, które mogą tworzyć efekt rezonansu, gdy fale uderzają w dno morskie.

Jednak to wyjaśnienie nie uwzględnia w pełni regularności i spójności pulsowania, ani dlaczego pozostaje ono niezmienne z biegiem czasu, pomimo zmian poziomu morza, wzorców falowania i klimatu. Inna hipoteza łączy puls z aktywnością wulkaniczną w regionie, szczególnie wokół wyspy São Tomé w Zatoce Gwinejskiej, która jest częścią Kameruńskiej Linii Wulkanicznej. Niektórzy badacze proponują, że okresowe uwalnianie gazu lub magmy z tego wulkanu mogłoby powodować wahania ciśnienia w skorupie, skutkując falami sejsmicznymi.

Poparcie dla teorii aktywności wulkanicznej pochodzi z obserwacji podobnych mikrosejsmów w innych miejscach, takich jak Dźwięk Fuji w Japonii, związany z aktywnością wulkaniczną góry Fuji. Jednak nie wszystkie wulkany wytwarzają mikrosejsmy, a nie wszystkie mikrosejsmy mają pochodzenie wulkaniczne. Związek między wulkanem São Tomé a 26-sekundowym pulsem pozostaje spekulatywny i wymaga więcej dowodów.

Nowsze badania proponują trzecie wyjaśnienie, dotyczące przepływu płynów przez fraktalne sieci szczelin w osadach pod dnem morskim. Ta teoria sugeruje, że warstwy osadów bogatych w wodę pod wpływem ciśnienia na dnie Zatoki Gwinejskiej mogą powodować drgania. Te warstwy są pod wpływem osadzania przez rzekę Niger, prowadząc do różnic ciśnień, które tworzą przepływ wody w pęknięciach dna morskiego, podobnie jak w hydraulicznej pompie. Regularność pulsowania może być wynikiem cyklicznej natury gromadzenia się i uwalniania ciśnienia w tych warstwach, możliwie wzmacnianej przez działalność fal nad Zatoką Gwinejską.

Mimo licznych teorii i rozległych badań tajemniczy puls Ziemi co 26 sekund pozostaje nierozwiązaną zagadką, przypomnieniem o złożonościach i tajemnicach naszej planety. Podkreśla to ciągłą potrzebę przeprowadzania badań podwodnych w Zatoce Gwinejskiej i dokładnych pomiarów w celu zidentyfikowania dokładnego źródła tych wstrząsów. Zjawisko to, choć nie stanowi zagrożenia takiego jak prawdziwe trzęsienia ziemi, wciąż intryguje naukowców i geologów, symbolizując dynamiczną i tajemniczą naturę Ziemi.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. Szwęda 19.12.2023 18:14

    Chyba już wogóle nie dawać podkładu muzycznego jeżeli kompletnie brak na to pomysłu i umieszczanie tego samego kawałka co tysiące autorów, co robi się już żenujące!

  2. rici 19.12.2023 22:09

    Ziemia jest zywa istota, wiec ma tez puls, a jej krew to ropa naftowa.

  3. MasaKalambura 20.12.2023 07:03

    A krew Ziemi to rzeki i wody i wiatr

  4. kufel10 20.12.2023 12:28

    Masa – wiatr to pierdnięcia a wulkany to pryszcze. Tylko kudłata jakaś taka nie jest …. 🙂

  5. Wolfman 20.12.2023 15:13

    Bo sie depiluje, tu masz piasek a tam zas duzo sniegu. Czasami troche zarostu ma w postaci lasów

  6. MasaKalambura 20.12.2023 21:01

    Czy ktoś słyszał ten puls?

    Słyszałem go wielokrotnie, najczęściej w lesie.
    Poza miastem. Blisko tętnic rzecznych. I tętnic natury.
    Jest jak odwieczny subwooferowy Pad, Om!

    Omm!

    Najbliższe mu z częstotliwości to oceaniczne fale.
    Przychodzące i odchodzące oddechem przyborów i odpływów.
    Ich grzmot.

    Ommmm!

    Co ciekawe, zawsze układają muzykę ptaków, wiatru, nawet ludzi w ich zabieganym życiu.
    Co zaskakujące nawet mnie samego obrzmiewało, w polirytmicznej muzyce duszy i w jej śpiewie.
    Chcąc nie chcąc, wszystko odpowiada na ten ruch.
    Nadając go ich ruchom.

    Ommmmm!

  7. MasaKalambura 23.12.2023 21:37

    Jeśli istnieje kod źródłowy opisujący procesy życiowe, musiałby on być szybszy niż rzeczywistość obserwowalna. Szybszy od światła opis świata musi być.

    I tym jest dowód na nieistnienie Bariery prędkości światła (jaskrawa przestrzeń informacji) i prędkości czasu (wielowersyjna hiperprzestrzeń historii).

    Jest to wyłącznie koncept intelektualny.
    Bariera ta.

    Oraz rzeczywistość materii. Dlatego trudno obserwowalna jest. Mamy niezwykle mało środków interpretowania energii po materii wędrujących.

    I jeszcze mniej tych przenikających czas tam i z powrotem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.