Nowa planeta w Wielkiej Niedźwiedzicy

Opublikowano: 24.04.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 282

Ciało niebieskie znajduje się w odległości 1000 lat świetlnych od Ziemi.

Odkrycia dokonano dzięki zastosowaniu rosyjskiego oprogramowania, które matematycznie przetwarza duże zbiory danych w trakcie analizy sfer niebieskich. Na prośbę rosyjskich naukowców amerykański astronom amator ze stanu Massachusetts przeprowadzał obserwacje w rejonie Wielkiej Niedźwiedzicy i odkrył nieznany obiekt, który zmienia luminację co 40 godzin.

Na podstawie tych danych astronomowie ustalili, że jarzenie jest związane z tzw. tranzytem egzoplanety wzdłuż dysku swojej „macierzystej” gwiazdy.

— Tak odkryto planetę KPS-1B. To gazowy gigant podobny do Jowisza. Obraca się wokół macierzystej gwiazdy w 41-godzinnych okresach w nieco większej odległości niż 4 mln km. Czyli bardzo blisko i szybko. Na przykład, orbita Merkurego znajduje się w odległości 57 mln km od Słońca — wyjaśnił Kiriłł Iwanow, pracownik naukowy Irkuckiego Uniwersytetu Państwowego.

Naukowiec powiedział, że masa nowej egzoplanety jest o 9% większa od masy Jowisza. Jest ona też o 3% większa od niego. KPS-1B znajduje się w odległości 1000 lat świetlnych od Ziemi.

Rosyjski system robotów teleskopów MACTER, największy rosyjski teleskop BTA oraz jedno z francuskich obserwatoriów potwierdziły doniesienia o odkryciu nowej planety.

Iwanow podkreślił, że odkrycie egzoplanety zostanie przypisane nie poszczególnym ludziom, a rosyjskiemu projektowi Kourovka Planet Search (KPS), będącemu inicjatywą Uralskiego Uniwersytetu Państwowego przy wsparciu naukowców z Irkucka i Moskwy. Uczestniczyli w nim również astronomowie amatorzy z USA i krajów europejskich.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o