Niebezpieczne gigantyczne kleszcze są już w Niemczech!

Opublikowano: 18.08.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 5

Wakacje w Niemczech powoli stają się coraz bardziej niebezpiecznie, tym razem z powodów naturalnych. Wygląda na to, że znane nam natrętne pajęczaki, kleszcze pospolite, otrzymały silnego konkurenta. Osobniki gigantycznej odmiany tropikalnej, przenoszącej jeszcze bardziej niebezpieczne choroby, zostały znalezione w dwóch regionach kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Naukowcy znaleźli aż 7 kleszczy z gatunku Hyalomma, znanego z północnej Afryki, charakteryzujący się dużymi rozmiarami (nawet 2 cm) i prążkowanymi odnóżami.. Przebadane osobniki odkryto na terenie regionu Dolnej Saksonii i Hesse, wszystkie na zwierzętach wiejskich, zwłaszcza koniach. Niepokoi zwłaszcza ilość pajęczaków – dotychczas udało się zaobserwować pojedyncze kleszcze jedynie dwa razy, w 2015 i 2017.

Niestety, w porównaniu do pospolitej, europejskiej odmiany, pajęczaki dużo niebezpieczniejsze, gdyż przenoszą patogeny m.in. gorączki krwotocznej kongijsko-krymskiej. Eksperci ostrzegają obywateli Niemiec – populacja kleszczy prawdopodobnie będzie tylko rosnąć. Wysoka temperatura podczas lata, łagodna zima i suche powietrze są dla nich idealnymi warunkami do życia.

Pojawienie się niebezpiecznego pasożyta u naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo niepokojące. Przy drastycznie szybko ocieplającym się klimacie możliwe, że insekt, wraz z towarzyszącymi mu chorobami, zadomowi się w tym regionie na dobre – a z Niemiec blisko przecież do Polski. Pozostaje pytanie – w jaki sposób gatunek dostał się do środkowej Europy prosto z Afryki? Naukowcy sugerują ptaki migrujące. Czy można temu jakoś zapobiec nim kleszcze zadomowią się tutaj na dobre?

Autorstwo: DoritosNachoCheese
Zdjęcie: Daktaridudu (CC BY-SA 4.0)
Na podstawie: DW.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cosmo
Użytkownik

A co to ptaki migrują do Europy od 2 lat? Ja myślę, że to jest spowodowane i owszem, migracjami ale nie zwierząt. A śmiali się z prezesa jak o tym mówił 👍