Niebezpieczne gigantyczne kleszcze są już w Niemczech!

Opublikowano: 18.08.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 844

Wakacje w Niemczech powoli stają się coraz bardziej niebezpiecznie, tym razem z powodów naturalnych. Wygląda na to, że znane nam natrętne pajęczaki, kleszcze pospolite, otrzymały silnego konkurenta. Osobniki gigantycznej odmiany tropikalnej, przenoszącej jeszcze bardziej niebezpieczne choroby, zostały znalezione w dwóch regionach kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Naukowcy znaleźli aż 7 kleszczy z gatunku Hyalomma, znanego z północnej Afryki, charakteryzujący się dużymi rozmiarami (nawet 2 cm) i prążkowanymi odnóżami.. Przebadane osobniki odkryto na terenie regionu Dolnej Saksonii i Hesse, wszystkie na zwierzętach wiejskich, zwłaszcza koniach. Niepokoi zwłaszcza ilość pajęczaków – dotychczas udało się zaobserwować pojedyncze kleszcze jedynie dwa razy, w 2015 i 2017.

Niestety, w porównaniu do pospolitej, europejskiej odmiany, pajęczaki dużo niebezpieczniejsze, gdyż przenoszą patogeny m.in. gorączki krwotocznej kongijsko-krymskiej. Eksperci ostrzegają obywateli Niemiec – populacja kleszczy prawdopodobnie będzie tylko rosnąć. Wysoka temperatura podczas lata, łagodna zima i suche powietrze są dla nich idealnymi warunkami do życia.

Pojawienie się niebezpiecznego pasożyta u naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo niepokojące. Przy drastycznie szybko ocieplającym się klimacie możliwe, że insekt, wraz z towarzyszącymi mu chorobami, zadomowi się w tym regionie na dobre – a z Niemiec blisko przecież do Polski. Pozostaje pytanie – w jaki sposób gatunek dostał się do środkowej Europy prosto z Afryki? Naukowcy sugerują ptaki migrujące. Czy można temu jakoś zapobiec nim kleszcze zadomowią się tutaj na dobre?

Autorstwo: DoritosNachoCheese
Zdjęcie: Daktaridudu (CC BY-SA 4.0)
Na podstawie: DW.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cosmo 18.08.2018 15:02

    A co to ptaki migrują do Europy od 2 lat? Ja myślę, że to jest spowodowane i owszem, migracjami ale nie zwierząt. A śmiali się z prezesa jak o tym mówił 👍

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.