Nie wszystkie strony wymagają rejestracji

Opublikowano: 07.09.2007 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery

Liczba wyświetleń: 619

Z przepisów Prawa prasowego wcale nie wynika, że każda strona internetowa musi być rejestrowana jako dziennik lub czasopismo – napisał w “Rzeczpospolitej” Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Lech Gardocki. Prawnik zaznaczył również, że nie zamierza rejestrować strony Sądu Najwyższego, bo nie jest to potrzebne.

Lech Gardocki w tekście opublikowanym na łamach “Rzeczpospolitej” wyjaśnił sprawę, która od pewnego czasu bulwersuje internautów. Przypomnijmy – Sąd Najwyższy (SN) w ubiegłym miesiącu wydał postanowienie, z którego mogło wynikać, że każda strona internetowa (nawet blog nastolatka) powinna być rejestrowana jako dziennik lub czasopismo.

Jak wyjaśnił Gardocki, w rzeczywistości SN wcale nie stwierdził, że prowadzenie strony internetowej stanowi wydawanie dziennika lub czasopisma. Stwierdził natomiast, że jeśli ktoś na swojej stronie internetowej wydaje dziennik lub czasopismo, to zobowiązany jest do jego rejestracji.

Gardocki zaznaczył również, że w Prawie prasowym istnieje definicja prasy, która mówi o publikacji periodycznej, która nie tworzy zamkniętej jednorodnej całości, ukazującej się nie rzadziej niż raz do roku, opatrzonej stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą. Słowo “periodyczny” należy w tej definicji rozumieć jako “powtarzający się regularnie co pewien czas”. Warto zauważyć, że nie każda strona internetowa i nie każdy blog spełnia powyższą definicję.

Również prawnik Piotr Waglowski uważa, że wiele stron internetowych nie spełnia ustawowej definicji dziennika lub czasopisma. W tekście na stronie Vagla.pl prawnik wskazuje na to, że w ustawie mowa jest o “druku”, albo przekazie “dźwięku oraz dźwięku i obrazu”. Nawet jeśli na stronie internetowej pojawia się dźwięk lub obraz, to wcale nie musi ona spełniać innych kryteriów uznania za dziennik lub czasopismo.

Prawo Prasowe wymaga zmian?

Kiedy pojawiły się informacje o konieczności rejestrowania każdej strony internetowej, Partia Piratów wystąpiła z propozycją stworzenia obywatelskiego projektu ustawy. Wątpliwości dotyczącej sprawy już wyjaśniono, ale czy to znaczy, że Prawo Prasowe nie wymaga zmian.

Na ten temat również wypowiedział się w swoim serwisie Piotr Waglowski. Uważa on, że jeśli już należałoby coś zmieniać, to nie art. 20 ustawy mówiący o konieczności rejestrowania dzienników i czasopism. Zdaniem prawnika lepiej byłoby usunąć art. 45 ustawy, który przewiduje sankcję karną za brak rejestracji. Przepis ten – jak zauważa Waglowski – trafił już pod lupę Trybunału Konstytucyjnego.

Opracowanie: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.