NATO rozpoczyna negocjacje ws. broni autonomicznych

Opublikowano: 17.05.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1525

Obecnie kraje NATO będą wprowadzały coraz więcej autonomicznych systemów bojowych, co ma być omawiane na czerwcowym szczycie NATO.

Według przedstawicieli NATO „broń autonomiczna i oparta na sztucznej inteligencji jest kluczowym elementem dążenia, mającego na celu zapewnienie przywództwa technologicznego w skali globalnej. Oczekuje się, że dokładnie tam, gdzie sojusz mieści się w spektrum między dopuszczaniem technologii obronnej opartej na sztucznej inteligencji w niektórych zastosowaniach, a odrzucaniem jej w innych, będzie przedmiotem gorącej debaty w okresie poprzedzającym szczyt NATO 14 czerwca”.

Jak podała gazeta C4isrnet.com „Różne zasady mogą mieć zastosowanie do różnych systemów w zależności od ich przeznaczenia i poziomu autonomii. Na przykład algorytm przeszukujący dane w ramach operacji zaplecza w kwaterze głównej NATO w Brukseli zostałby poddany innemu poziomowi kontroli niż broń autonomiczna. Ponadto w przemyśle trwają prace nad regułami, które pozwolą zrozumieć wymagania związane z dostosowaniem systemów do przyszłej polityki NATO w zakresie sztucznej inteligencji. Chodzi o to, aby przedstawić zestaw wymiernych zasad, które pozwolą firmom określić, czemu muszą sprostać ich produkty, powiedział van Weel”.

„Odpowiedzialność i przejrzystość to dwa kolejne modne hasła, które, jak się oczekuje, będą miały duże znaczenie w debacie. Na przykład wypadki z pojazdami autonomicznymi będą rodzić pytanie, kto jest za nie odpowiedzialny – producenci czy operatorzy” – czytamy dalej. „Według van Weela kluczowy będzie również poziom wglądu w to, w jaki sposób systemy podejmują decyzje. „Czy możesz mi jako operatorowi wyjaśnić, czym zajmuje się Twój pojazd autonomiczny i dlaczego robi pewne rzeczy? A jeśli robi rzeczy, których się nie spodziewaliśmy, to czy możemy go wyłączyć?” – zapytał”.

Te systemy będą nie tylko wykorzystywane do zastosowań ofensywnych i defensywnych ale ich kierunek zwrócony również będzie do wewnątrz krajów NATO. W efekcie będziemy świadkami rozwoju sztucznej inteligencji i jej zastosowań do kontroli lokalnych populacji a tym samym coraz bardziej pogłębiającej się i zautomatyzowanej cenzury i kontroli sfery informacyjnej. Obecnie już i tak rozpowszechnione systemy cenzurowania będą poszerzone o automatykę, która w najbliższym czasie ma objąć również adresy URL a w dalszym okresie całkowity zanik kultury prywatności. W imię obrony nas wszystkich NATO obecnie otwiera puszkę pandory, której już nigdy nie będzie można zamknąć.

Zdjęcie: gessicamarques862 (CC0)
Na podstawie: C4isrnet.com
Źródło: PrisonPlanet.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.