Mieszkaniec Sztutowa znalazł kościane radło z neolitu

Opublikowano: 25.06.2023 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1956

Podczas spaceru jeden z mieszkańców gminy Sztutowo (woj. pomorskie) natrafił na ciekawy obiekt. Jak się okazało, to kościane radło, prawdopodobnie z neolitu. Znalazca zaniósł artefakt do Urzędu Gminy, który miał go później oficjalnie przekazać do odpowiednich służb konserwatorskich. W międzyczasie gmina skontaktowała się z archeologami.

Kawałek kości mieści się w dłoni. Jeden z brzegów jest nacięty, widać też wydrążony na środku otwór.

Jak podkreślono na profilu gminy Sztutowo na „Facebooku”, bazując na miejscu znalezienia i na wstępnym datowaniu, przedmiot można powiązać z kulturą rzucewską.

Warto przypomnieć, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat na terenie gminy znaleziono parę podobnych obiektów i stanowisk neolitycznych.

Obszar oddziaływania kultury rzucewskiej rozciągał się od Zatoki Puckiej do ujścia Niemna. Nazwa pochodzi od wsi Rzucewo w pobliżu Pucka, w której znaleziono pierwsze jej ślady.

Plemiona rybacko-łowieckie, żyjące w III i II tys. p.n.e. nad południowym Bałtykiem, polowały na foki i morświny. Pod koniec XIX w. w Rzucewie odkryto tzw. osadę łowców fok. Kultura rzucewska jest znana z obróbki bursztynu (bursztyn pozyskiwano na plażach Zatoki Gdańskiej i za pomocą krzemiennych narzędzi wytwarzano amulety i ozdoby). Przedstawiciele tej kultury zajmowali się również garncarstwem i obróbką siekier kamiennych. Domy, których ściany tworzyły wbite w ziemię pale, budowano na łagodnych stokach wysoczyzn morenowych.

Autorstwo: Anna Błońska
Zdjęcia: Gmina Sztutowo
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. sanchop 26.06.2023 00:07

    “Mieszkaniec Sztutowa znalazł kościane radło z neolitu”- z czego “Mieszkaniec Sztutowa znalazł kościane radło” – jest faktem ” . Skąd, czy jakiego okresu”z neolitu” jest teorią. I takie są fakty

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.