Mars doświadczył dziwnej anomalii

Opublikowano: 17.12.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 3304

Niedawno zarejestrowane przez NASA niezwykłe zjawisko w Układzie Słonecznym zwróciło uwagę naukowców. 26 grudnia 2022 roku, sonda kosmiczna MAVEN obserwująca Marsa odnotowała dramatyczny spadek liczby cząstek słonecznych. Zdarzenie to spowodowało, że atmosfera Marsa „wystrzeliła”, rozszerzając się o tysiące kilometrów i trzykrotnie zwiększając swoją wielkość. Choć Mars stracił swoją magnetosferę około 4 miliardy lat temu, w jonosferze planety nadal zachodzi indukcja pól magnetycznych.

Ten rzadki proces dostarcza cennych informacji o tym, jak inne planety mogą reagować na swoje kosmiczne otoczenie i może poszerzyć naszą wiedzę o zachowaniach planet w innych układach planetarnych. Jasper Halekas z Uniwersytetu Iowa, główny autor badań, podkreśla niezwykłość zjawiska i jego znaczenie dla zrozumienia procesów kosmicznych.

Badania pokazują, że wiatr słoneczny, który jest względnie stały w naszym Układzie Słonecznym, „oplata” wszystkie planety w systemie. Jednakże w grudniu 2022 roku, na Marsa uderzył nietypowy wiatr słoneczny, który składał się z dwóch różnych wiatrów. Pierwszy, wolniejszy wiatr został pochłonięty przez drugi, szybszy wiatr nadchodzący z tyłu. Sonda MAVEN zarejestrowała najpierw wzrost gęstości cząstek pochodzących z tego „superwiatru”, a następnie ich znaczny spadek, co spowodowało powstanie „pustki”. Efektem tego była niespodziewana reakcja marsjańskiej atmosfery, która uwolniła się z „kosmicznego uścisku” i znacznie rozszerzyła swój zasięg.

To zjawisko pozwala naukowcom zrozumieć, jak Mars reaguje, gdy wiatr słoneczny zostaje usunięty, co może być kluczowe dla zrozumienia utraty atmosfery przez planetę. Halekas wskazuje, że to zjawisko jest świetnym studium tego, jak wyglądałaby planeta, gdyby krążyła wokół mniej „wietrznej” gwiazdy.

To odkrycie może dostarczyć nowych informacji na temat dynamiki atmosferycznej planet, ich reakcji na zmiany w przestrzeni kosmicznej oraz procesów utraty atmosfery. Zjawisko to stanowi cenne źródło wiedzy dla naukowców badających Marsa i inne ciała niebieskie w naszym Układzie Słonecznym oraz poza nim, dając nowe spojrzenie na złożone interakcje między planetami a ich gwiazdami macierzystymi.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. LichoNiespi 17.12.2023 13:08

    Widocznie juz tam jest unia europejska i prowadzi walke z klimatem..

  2. MasaKalambura 31.12.2023 01:24

    Wchodzimy w maksimum słoneczne, można spodziewać się zmian klimatu Marsa. Jego kopuły lodu polarnego znowu ulegną redukcji. Za kilka lat. I uwolnią dwutlenek węgla do Marsjańskiej atmosfery, wzmagając wątły efekt cieplarniany, o wiele bardziej żółtej, naszej wspólnej i rodzimej Gwiazdy.

    Tego samego spodziewać możemy się i u nas. Więc nie dajmy się zakrzyczeć klimatystom. Dane pogodowe winniśmy porównywać w zgodzie z synchronizacją z maksimami i minimami słonecznymi. Inne opinie to manipulacji swąt.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.