Nadmiar rtęci z oceanów świata przedostaje się do atmosfery

Opublikowano: 27.03.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1371

Grupa naukowców zajmujących się środowiskiem pracująca w kilku instytutach w Chinach i Stanach Zjednoczonych odkryła, że ​​nadmiar rtęci przedostaje się do atmosfery z oceanów świata. Szacunkowa ilość rtęci w atmosferze została zwiększona o 40%. Prawie cała rtęć w przyrodzie występuje w postaci związanej — w cynobrze. A za rozprzestrzenianie się tej toksycznej substancji odpowiada głównie działalność człowieka.

Okazało się, że w atmosferze jest o 40% więcej rtęci, niż wskazywały wcześniejsze szacunki. To bardzo niebezpieczna sytuacja, bo rtęć jest dość silną trucizną. Rtęć to ciężki, srebrzystobiały metal, który występuje w stanie ciekłym w temperaturze pokojowej. Wiadomo, że występuje w środowisku oraz w większości roślin i zwierząt. W naturze rtęć powszechnie występuje w osadach cynobru. Tak więc większość rtęci znajdującej się w środowisku jest wynikiem działalności człowieka.

Wyższy niż normalny poziom rtęci w organizmie może prowadzić do szeregu schorzeń, w tym lęku, drażliwości i depresji. Poprzednie badania wykazały, że najczęstszą formą zatrucia rtęcią jest jedzenie owoców morza. W nowym artykule naukowcy przyjrzeli się globalnemu cyklowi rtęci, aby dowiedzieć się, gdzie jest ona obecna iw jakich ilościach.

Nowy model pokazał szacunkowe poziomy rtęci na całym świecie iw atmosferze. Naukowcy porównali swoje wyniki z innymi modelami porównawczymi i odkryli jedną istotną różnicę. Zgodnie z ich modelem, każdego roku do atmosfery dostaje się o 40% więcej rtęci, niż wskazano w modelach referencyjnych. Różnica, ich zdaniem, polegała na ilości rtęci w oceanach świata. Nowy model wykazał wyższy poziom rtęci w oceanach, niż wcześniej sądzono i wyższą emisję do atmosfery.

Zespół sugeruje, że wyższy poziom rtęci w atmosferze prawie na pewno prowadzi do większej ilości rtęci w środowisku, co może stanowić zagrożenie dla ludzi.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.