Nadmiar rtęci z oceanów świata przedostaje się do atmosfery
Grupa naukowców zajmujących się środowiskiem pracująca w kilku instytutach w Chinach i Stanach Zjednoczonych odkryła, że nadmiar rtęci przedostaje się do atmosfery z oceanów świata. Szacunkowa ilość rtęci w atmosferze została zwiększona o 40%. Prawie cała rtęć w przyrodzie występuje w postaci związanej — w cynobrze. A za rozprzestrzenianie się tej toksycznej substancji odpowiada głównie działalność człowieka.
Okazało się, że w atmosferze jest o 40% więcej rtęci, niż wskazywały wcześniejsze szacunki. To bardzo niebezpieczna sytuacja, bo rtęć jest dość silną trucizną. Rtęć to ciężki, srebrzystobiały metal, który występuje w stanie ciekłym w temperaturze pokojowej. Wiadomo, że występuje w środowisku oraz w większości roślin i zwierząt. W naturze rtęć powszechnie występuje w osadach cynobru. Tak więc większość rtęci znajdującej się w środowisku jest wynikiem działalności człowieka.
Wyższy niż normalny poziom rtęci w organizmie może prowadzić do szeregu schorzeń, w tym lęku, drażliwości i depresji. Poprzednie badania wykazały, że najczęstszą formą zatrucia rtęcią jest jedzenie owoców morza. W nowym artykule naukowcy przyjrzeli się globalnemu cyklowi rtęci, aby dowiedzieć się, gdzie jest ona obecna iw jakich ilościach.
Nowy model pokazał szacunkowe poziomy rtęci na całym świecie iw atmosferze. Naukowcy porównali swoje wyniki z innymi modelami porównawczymi i odkryli jedną istotną różnicę. Zgodnie z ich modelem, każdego roku do atmosfery dostaje się o 40% więcej rtęci, niż wskazano w modelach referencyjnych. Różnica, ich zdaniem, polegała na ilości rtęci w oceanach świata. Nowy model wykazał wyższy poziom rtęci w oceanach, niż wcześniej sądzono i wyższą emisję do atmosfery.
Zespół sugeruje, że wyższy poziom rtęci w atmosferze prawie na pewno prowadzi do większej ilości rtęci w środowisku, co może stanowić zagrożenie dla ludzi.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl