Łuk z wami

Opublikowano: 06.02.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2504

Pod naciskiem lobby myśliwskiego PiS chce zalegalizować okrucieństwo: polowania z łukiem.

Polowanie z łukiem uważane jest za wyjątkowo bestialski rodzaj myślistwa. Postrzelona zwierzyna zazwyczaj nie umiera od razu. Często zdarza się, że ranny dzik, lis czy jeleń ze strzałą w ciele ucieka oprawcy i kona w męczarniach przez wiele godzin, a nawet dni. W internecie można obejrzeć wstrząsające filmy i zdjęcia z takich polowań.

Zabijanie dla więzi z dzieckiem

Choć w Polsce polowania z łukiem są zakazane (uznaje się je za kłusownictwo), to legalnie działa Polskie Stowarzyszenie Myślistwa Łuczniczego (Polish Bowhunting Association – PBA), które organizuje m.in. kursy łucznictwa myśliwskiego według standardów International Bowhunter Education. PBA liczy ponad czterystu członków, z czego niektórzy należą również do Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ). Rodzimi „łucznicy” polują w kilku krajach Europy, gdzie taki proceder jest dozwolony, m.in. na Węgrzech i Słowacji, w Serbii i Bułgarii. Bardziej majętni jeżdżą do Kanady, Namibii, Zimbabwe, Tanzanii i Botswany zapolować na niedźwiedzia, bawoła, zebrę czy lwa.

Głównym celem PBA jest legalizacja w Polsce łucznictwa myśliwskiego. Gdy rządziła PO, nie było jednak do tego odpowiedniego klimatu. Sytuacja zmieniła się, od kiedy do władzy doszło PiS. W 2018 r. do marszałka Sejmu wpłynęło pismo PBA z propozycją zmian. Władze stowarzyszenia argumentowały legalizację polowań z łukiem „kultywowaniem tradycji, krzewieniem etyki i kultury łowieckiej”, a także „szczególnym charakterem więzi rodzącej się między rodzicami a dzieckiem, wspólnie pokonujących trasę terenów zawodów łuczniczych”. Na tak idiotycznej argumentacji prawicy z Biura Analiz Sejmowych nie zostawili suchej nitki.

Kolejną próbę legalizacji polowań z łukiem podjął PZŁ, który pod pretekstem walki z ASF (afrykański pomór świń) przygotował projekt ustawy, zgodnie z którym „łucznicy” mogliby prowadzić odstrzał dzików nie tylko w lasach, ale również w parkach, na łąkach, polach, a nawet w miastach. Nic z tego nie wyszło, bo jeden z myśliwych wyskoczył przed szereg i ujawnił na Facebooku projekt ustawy. Zrobiła się chryja, a PZŁ zbeształ kapusia za to, „że publikacja wewnętrznych dokumentów Polskiego Związku Łowieckiego jest działaniem na szkodę PZŁ i nie ma nic wspólnego z zapisanym w Statucie Polskiego Związku Łowieckiego »dbaniem o dobre imię łowiectwa polskiego i zrzeszenia«, które obowiązują każdego członka PZŁ”.

O więcej kultury w zabijaniu

W sprawie legalizacji polowań z łukiem lobbują posłowie Kukiz’15 Jarosław Sachajko, Paweł Szramka i Radosław Lubczyk, którzy wystosowali w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Środowiska. „W przypadku podjęcia decyzji o kompleksowej nowelizacji ustawy – Prawo łowieckie tut. resort będzie rozważać możliwość wprowadzenia uprawnień do wykonywania polowania przy użyciu łuku myśliwskiego, ewentualnie umożliwienia użycia łuku do wykonywania odstrzałów redukcyjnych i sanitarnych realizowanych na obszarach położonych poza obwodami łowieckimi” – odpowiedział wiceminister Edward Siarka.

Jakiś czas temu spotkali się Ziemowit Tokarski, prezes PBA, Piotr Skotnicki, Łowczy Okręgowy we Wrocławiu, i Jarosław Kuczaj z PZŁ. Panowie ustalili, że będą naciskać na decydentów w Warszawie na zmianę prawa. Aby umożliwić polowania z łukiem, zmienić trzeba nie tylko ustawę prawo łowieckie, ale też ustawę o ochronie zwierząt, prawo ochrony środowiska oraz ustawę o broni i amunicji. Zapisy konstytucji też mogą stać na przeszkodzie, ale w razie czego zawsze można liczyć na magister Przyłębską i jej trybunał. Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że jest wstępna przychylność obozu władzy, choć ostateczna decyzja zależeć będzie od prezesa Kaczyńskiego. Historia z tzw. piątką dla zwierząt pokazuje, że w razie oporu można Kaczora skutecznie postawić do pionu.

Penetrowanie klatki piersiowej

Polowania z łukiem odbywają się na dobre. Niedawno „Gazeta Lubuska” pisała, że w podzielonogórskich lasach widziano biegnącego z trudem dzika, z którego boku sterczała strzała. W podwarszawskiej wsi Musuły jeden z mieszkańców znalazł wbity w ścianę domu bełt z kuszy używany do polowań. Przeleciał on przez podwórko z zabudowaniami, przebił zbrojoną elewację i utkwił w gazobetonie na wysokości głowy dorosłego człowieka, kilkadziesiąt centymetrów od wejścia.

W okolicach Zgorzelca spacerujący po lesie ludzie natknęli się na psa, który miał wbite w ciele dwie strzały.

Do podobnego zdarzenia doszło w lesie między Pustkami Cisowskimi i Demptowem w Gdyni. Zwierzęta dzięki szybkiej interwencji weterynarzy udało się uratować.

Profesjonalni łucznicy przechwalają się, że nie pudłują, a celnie trafiony zwierz pada na miejscu. W „Analizie medycznej strzały myśliwskiej” przygotowanej przez szwedzkiego eksperta, którą podpiera się PBA, napisano, że „strzała z szerokim grotem tnącym powoduje natychmiastowy zgon przy penetrowaniu klatki piersiowej zwierzyny”, a „śmierć jest spowodowana szybką utratą krwi skutkującą ostrym niedotlenieniem, zawieszeniem funkcji płuc lub wystąpieniem obydwu efektów jednocześnie”.

Autorstwo: Andrzej Sikorski
Zdjęcie: karialberque (CC0)
Źródło: TygodnikNie.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stanlley 06.02.2021 20:37

    Trzeciorzędny temat – a zajmowanie się takimi gdy waży się nasza przyszłość jest poprostu szkodliwe i głupie! Ekonomia głupcze!

    BTW : ja bym na to spojrzał inaczej – polin już jest skansenem, co jak by dla turystów dorzucić taką atrakcje jak polowanie z łukiem? Miejscowi tubylcy mogli by się po popisywać

  2. Krokodylowy 07.02.2021 14:57

    Żaden temat zastępczy tylko robienie sobie wzajemnie dobrze, czyli zmiany przeprowadzane dla wszelkiej maści “myśliwych”, którzy zazwyczaj są prokuratorami, policjantami, sędziami, politykami powiązanymi z jedyną słuszną partią.
    Polin już upadło. Nie ma alternatywy, nie ma nadziei. Naród jest tak podzielony, że nie wiem co musiałoby się stać, żeby wysypać CAŁĄ zawartość sejmu na śmietnik historii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.