Zastrzelił na nielegalnym polowaniu nastolatka. Dostał 6 lat

Opublikowano: 27.03.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1676

To kolejny zaskakująco łagodny wyrok dla myśliwego, który zabija człowieka. Myśliwi-zabójcy trafiają w ludzi coraz częściej.

28 lutego 2022 r. portal „Strajk” napisał o zastrzeleniu przez myśliwego 63-letniego mężczyzny. Ofiara przypominała dzika, twierdził zabójca. 25 lutego Sąd Okręgowy w Lublinie skazał myśliwego, który zabił nastolatka w listopadzie 2020 r. Też miał przypominać dzika, dlatego oddał śmiertelny strzał. Po czym on i jego towarzysz zorientowali się, że trafili człowieka, po czym odjechali, nie udzieliwszy pomocy ofierze. 16-latek skonał na rękach człowieka, który starał się go reanimować. Napisał o tym teraz tygodnik „Polityka”.

Polowanie było nielegalne – sprawca go nie zgłosił. Nie udzielenie pomocy i ucieczkę z miejsca zabójstwa sędzia Arkadiusz Śmiech uznał za zwykły atak paniki („spanikowali”). Sprawca został aresztowany. Nie miał wyrzutów sumienia bo, jak ustalił sąd, wraz ze wspólnikiem mataczyli, by zmniejszyć lub uniknąć odpowiedzialności. Na dodatek biegły stwierdził jednoznacznie, że w tym miejscu żaden myśliwy nie miał prawa oddać strzału, bo stwarzał zagrożenie, z którego musiał zdawać sobie sprawę.

To wszystko spowodowało, że prokuratura nie miała wątpliwości, oskarżając Dariusza Ch., byłego policjanta, o zabójstwo. Obrona twierdziła z kolei, że było to nieumyślne spowodowanie śmierci.

Obrońcy, powoływali się na kierunek orzecznictwa w polskim sądownictwie. Podobne bowiem wypadki były właśnie kwalifikowane jako nieumyślne spowodowane śmierci podczas oddania strzału do nierozpoznanego celu. Sędzia Śmiech uznał argumentacje obrony. Uznał, że oskarżony jedynie nie zachował ostrożności. Było to „lekkomyślne” uznał sędzia.

Wyroki nie jest prawomocny. Prokuratura i obrona zapowiedziały apelację.

Klimat bezkarności dla myśliwych, którzy naruszając nawet wewnętrzne przepisy łowieckie stwarzają realne zagrożenie dla ludzi na terenie polowań i zabijają ich, jest w Polsce faktem. Dopóki polowania nie staną się wstydliwą koniecznością sanitarnej regulacji zwierzęcej populacji, zamiast, jak teraz, być elitarnym hobby dla ludzi lubiących zabijać, nic się w tej mierze nie zmieni.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.