Lek, który zabił człowieka, najpierw zabijał psy

Opublikowano: 26.02.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2

Nie cichnie burza wokół preparatu, który w styczniu spowodował śmierć jednego pacjenta i poważne uszkodzenia mózgu u czterech innych, biorących udział w badaniu klinicznym. Okazuje się, że podobne były skutki podawania leku zwierzętom w poprzednich fazach testów.

Badanie na ludziach rozpoczęło się 7 stycznia na zlecenie portugalskiego koncernu farmaceutycznego Bial, przeprowadzała je prywatna klinika Biotrial. Testowany lek miał być stosowany przy stanach lękowych. W badaniu brało udział w sumie 108 mężczyzn, z których 90 otrzymywało różne dawki preparatu, a pozostali placebo. Teoretycznie wszyscy byli w dobrym stanie zdrowia, jednak, jak wykazał przeprowadzony później raport rządowego Generalnego Inspektoratu Spraw Społecznych, uczestnicy nie zostali dostatecznie zbadani przez 7 stycznia, a Biotrial nie miał pełnej wiedzy o ich sytuacji zdrowotnej. Zdaniem IGAS za zaniedbanie należy uznać też fakt, że kiedy pierwszy z pacjentów został hospitalizowany nie poinformowano o tym fakcie pozostałych; w ogóle nie byli oni świadomi, że udział w badaniu może być niebezpieczny dla ich zdrowia.

Spośród szóstki mężczyzn, którzy przyjmowali najwyższe dawki leku, jeden zmarł a czterech doznało poważnych uszkodzeń mózgu, skutkujących zaburzoną koordynacją ruchową i problemami z poruszaniem się. Jak twierdzą specjaliści, zmiany te mogą okazać się nieodwracalne.

Lista zarzutów wobec Bialu i Biotralu jest dużo dłuższa. Bial opublikował raport z badania klinicznego, nie chce jednak podać informacji na temat wcześniejszych etapów, zasłaniając się tajemnicą handlową. Francuski dziennik „Le Figaro” twierdzi, że udało mu się dotrzeć do dokumentów i że wynika z nich, że w trakcie badań na zwierzętach lek zdechło co najmniej kilka psów, którym podawano lek. François Peaucelle, dyrektor kliniki Biotral, twierdzi, że śmierć zwierząt nie miała znaczenia statystycznego i nie była związana z preparatem. – Wnioski z tego etapu były wystarczająco klarowne, żeby móc odpowiedzialnie przystąpić do podawania leku ludziom – mówi.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie styczniowych testów; minister zdrowia Marisol Touraine osobiście zapewniła, że będzie monitorować sprawę i informować opinię społeczną o jej przebiegu.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o