Lek antynikotynowy groźny dla serca?

Opublikowano: 07.07.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 618

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nakazała ostrzeganie lekarzy i pacjentów, że stosowanie leku ułatwiającego rzucenie palenia – o nazwie Champix – może zwiększać ryzyko ataków serca i innych problemów z krążeniem.

Lek został wprowadzony na rynek w 2006 roku i – jak podaje „Daily Mail” – w Wielkiej Brytanii był przepisywany pacjentom w zeszłym roku nieomal milion razy.

– Ludzie, którzy rzucają palenie, oczekują pewnego rodzaju benefitów dla zdrowia. Nikt nie bierze pod uwagę, że rzucając palenie może mieć nagle więcej problemów z sercem – przyznaje Yoon Loke, badacz z University of East Anglia.

Jednak zgodnie z rezultatami opublikowanych analiz, podczas których Amerykańscy i Brytyjscy naukowcy prześwietlili wyniki 14 oddzielnych badań, dotyczących 8000 palaczy, stosowanie tabletek Chantix zwiększa o 72 proc. prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z sercem. Zdaniem dr Loke lek może także powodować koszmary i bezsenność.

Badanie opublikowane w Canadian Medical Association Journal ujawnia, że w grupie badanych osób, biorących lek, 52 osoby (spośród 4908) miały problemy z sercem, natomiast wśród osób zażywających tabletki placebo nieprawidłowości w pracy serca wystąpiły u 27 osób (spośród 3308). Pfizer – firma produkująca Champix, radzi zachować umiar w wyciąganiu wniosków i wskazuje, że liczba problemów z sercem wśród osób biorących lek, jest wciąż bardzo mała. Co więcej, procent zgonów w obu grupach był identyczny.

Chantix to lek w formie tabletek, zażywany dwa razy dziennie, działający na receptory w mózgu i redukujący niepożądane skutki odstawienia nikotyny. Jak podaje “USA Today”, sprzedaż tego popularnego w Stanach Zjednoczonych leku zaczęła spadać w 2008 roku, gdy zaczął być łączony z występowaniem efektów ubocznych, takich jak depresja i myśli samobójcze.

Opracowanie: Grzegorz Frąc
Źródło: eLondyn


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. memento 07.07.2011 09:33

    I dlatego dalej palę fajki 😀

  2. CorvusCorax88 07.07.2011 19:28

    Czyli rzucanie palenia jest niezdrowe 🙂

  3. Raptor 07.07.2011 19:52

    Rzucanie palenia a zastępowanie go innym uzależnieniem (po którym zwykle wraca się do palenia), to dwie różne sprawy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.