Krowy na GPS

Opublikowano: 14.02.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 492

W dobie błyskawicznej, wszechobecnej łączności bezprzewodowej, wysokie technologie są również wykorzystywane przez hodowców na terenach wiejskich w Afryce. Szeroko znany do śledzenia dzikich zwierząt, GPS, lub inaczej urządzenia śledzące “Globalnego Systemu Pozycjonowania” są dostosowywane przez niektórych hodowców, małych i dużych zwierząt gospodarskich do zarządzania pogłowiem, zwłaszcza w Kenii, Botswanie i RPA.

Śledzenie zwierzęcia odbywa się poprzez technikę bolusa, w której zwierzę połyka śledzącą “tabletkę”, lub poprzez wszczepienie mikrochipa lub techniki znakowania ucha. Po umieszczeniu urządzenia, technologia GPS może precyzyjnie wskazać lokalizację zwierzęcia i powiadamiać rolników, gdy zwierzę się zagubi lub zostanie skradzione.

Ponadto, technologia jest dopracowana by dać rolnikom możliwość kontrolowania ognisk chorobowych. Wyjaśniając, w jaki sposób system GPS działa na zwierzętach, Ebby Nanzala z “New Agriculturalist”, czasopisma online, które koncentruje się na rolnictwie w tropikach mówi: “Poprzez swoje unikatowe numery w mikrochipie, [rolnicy] są w stanie gromadzić dane. Jeżeli zaistnieje wybuch choroby to będzie łatwiej ją śledzić i kontrolować.”

Nanzala dodaje, że chociaż koszty takiej technologii są wysokie to koszty utraty zwierząt, kradzieży i chorób są wyraźnie wyższe. Rozpraszając obawy o wysokie koszty technologii, zauważa, że ze wsparciem rządu, “chipy [GPS] będą bardzo tanie i mogą być wykorzystane wielokrotnie przez ponad 30 lat”.

Podobnie, Agencja Wyżywienia i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych stworzyła aplikację na telefony komórkowe GPS, która będzie informowała rolników o szczepieniach zwierząt, zabiegach weterynaryjnych, a także ogniskach chorobowych.

Autor: Pavithra Rao
Źródło oryginalne: un.org
Źródło: PrisonPlanet.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.