Kilkadziesiąt ofiar ataku Boko Haram na szkołę

Opublikowano: 28.02.2014 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 323

Nigeryjska policja poinformowała, iż bojownicy Boko Haram zabili co najmniej 59 ludzi w ataku na szkołę z internatem położoną w północno-wschodniej Nigerii. Do wydarzeń doszło w miejscowości Buni Yadi w stanie Yobe. Napastnicy odpowiedzialni za rzeź, oszczędzając podobno dziewczyny, skierowali swoją agresję w kierunku uczniów płci męskiej. By dopiąć swojego celu wrzucali materiały wybuchowe do pomieszczeń. Według komisarza policji Rufaia Sanusiego, wszystkie 24 budynki szkolne uległy spaleniu, a ciała niektórych uczniów, uwięzionych w środku, zamieniły się w popiół. Część ofiar śmiertelnych znaleziono w pobliskim buszu; studenci z poważnymi ranami postrzałowymi szukali schronienia pod jego osłoną i tam bez pilnej pomocy powoli konali. Nieliczni uczniowie, którzy mimo oblężenia wydostawali się z palących się budynków byli siekani aż do śmierci.

Bojownicy runęli na kompleks szkolny we wtorek o 2:00 nad ranem gdy lokalna społeczność pogrążona była we śnie. Scenariusz napadu był specyficzny dla tej formacji zbrojnej i przypominał atak z września ubiegłego roku, w którym zginęło ok. 40 osób. Także i tym razem Boko Haram, nie wahając się uśmiercać dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 11-18 lat, pozostawiło po sobie przerażający krajobraz. Tuż po rzezi krewni uczniów otoczyli miejscową kostnicę rozpaczliwie szukając jakichkolwiek informacji o członkach swoich rodzin. Napór był tak mocny, że wojsko przejęło kontrolę nad kostnicą aby opanować chaos.

Stan Yobe jest jednym z obszarów najbardziej dotkniętych działalnością Boko Haram – ponad cztery lata rebelii ugrupowania pochłonęły tysiące ofiar. W maju 2013 roku na terenie jednostki administracyjnej Yobe, oraz dwóch innych stanów położonych w północno-wschodniej Nigerii, ogłoszono stan wyjątkowy, co zapoczątkowało masową operację rządowego wojska wymierzoną w bojówkarzy. Mimo przyjęcia środków nadzwyczajnych i obecności żołnierzy przejawów bandytyzmu nie udało się zdławić, a w regionie zginęło kolejne tysiąc osób. Bojówki Boko Haram wycofały się w trudno dostępny obszar niedaleko granicy z Kamerunem i stamtąd lepiej zmotywowane a czasem nawet uzbrojone aniżeli nigeryjscy żołnierze, kontynuują swoją działalność. Postulaty Boko Haram są niejednoznaczne i ekspansywne. Zaczynają się od haseł zakazania „zachodniej edukacji”, do czego nawiązuje sama nazwa formacji, a kończą na idei wprowadzenia prawa szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii. Jak zwykle w tego typu organizacjach, grupę spaja z jednej strony ideologia oparta na wybiórczo traktowanym nakazie religijnym, a z drugiej, pewna liczba szeregowych, zmanipulowanych lub najemniczych, uzbrojonych aktywistów, wykonujących dyspozycje swoich przełożonych. By zrealizować postawione sobie zadanie siły Boko Haram zabiły dotąd tysiące cywilów, atakowały meczety i kościoły, mordując na oślep zarówno chrześcijan jak i muzułmanów.

Autor: Damian Żuchowski
Na podstawie: Al-Jazeera, euronews.com, theguardian.com, 247ureports.com
Dla „Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o