Afrykański kraj odwołał w ostatniej chwili wizytę premiera Czech

Opublikowano: 08.11.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1623

Meandry polityki po wybuchu konfliktu w Gazie okazują się czasem nieoczekiwane. Premier Czech odbywa podróż po krajach Afryki. Podczas pobytu w Kenii, dowiedział się, że Nigeria anulowała jego zaplanowany już w szczegółach przyjazd. Anulowano także wspólne forum biznesowe w Abudży.

Petr Fiala odwiedza kraje Afryki, od Etiopii po Wybrzeże Kości Słoniowej. Miało to zaowocować wznowieniem kontaktów gospodarczych z szybko rozwijającym się kontynentem.

W ostatnich latach obecność Czech w Afryce polegała głównie na udziale kilkuset żołnierzy w misjach międzynarodowych w Mali. Nowy rząd uznał Afrykę za jeden z priorytetowych kierunków czeskiej dyplomacji.

Na trasie premiera była Etiopia, następnie Kenia, Nigeria, Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej. Do Nigerii jednak nie pojedzie. To kraj muzułmański, który w konflikcie bliskowschodnim stanął po stronie Palestyńczyków i Hamasu. Według rzecznika czeskiego rządu Abudża oficjalnie stwierdziła, żę nie jest w stanie zrealizować powitania i programu pobytu czeskiego szefa rządu.

Jak podaje agencja ČTK, powołując się na różne źródła dyplomatyczne, decyzja została podjęta w ostatniej chwili i może mieć związek ze wsparciem Czech dla Izraela na forum ONZ. Petr Fiala pozostał w Kenii w oczekiwaniu na możliwość wyjazdu do Ghany i na Wybrzeże Kości Słoniowej.

Autorstwo: BD
Na podstawie: Radio Praha
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.