Indianie Tsimané – najzdrowsi sercowo ludzie na świecie

Opublikowano: 26.03.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 764

Gdzie szukać najzdrowszych serc na świecie? U przedstawicieli plemienia Tsimané z Boliwii. Autorzy badania, którego wyniki ukazały się w piśmie “The Lancet”, szacują, że naczyniowy stan zdrowia 80-letniego członka tej grupy odpowiada Amerykaninowi w wieku pięćdziesięciu kilku lat. Generalnie miażdżyca występuje u Tsimané 5-krotnie rzadziej niż w USA.

“Nasze badanie pokazuje, że u Indian Tsimané częstość występowania miażdżycy jest najniższa ze wszystkich badanych dotąd populacji. Ich tryb życia sugeruje, że dieta uboga w tłuszcze nasycone i bogata w nieprzetworzone złożone węglowodany, dziczyznę i ryby, a także niepalenie i bycie aktywnym w ciągu dnia pozwalają zapobiegać miażdżycy.” […] “Uwzględnienie elementów takiego trybu życia może przynieść korzyści współczesnym siedzącym populacjom” – podkreśla prof. Hillard Kaplan z Uniwersytetu Nowego Meksyku.

Zgodnie ze statystykami, współczesne populacje przemysłowe spędzają, siedząc, aż 54% czasu, zaś Tsimané tylko 10%. Walcząc o przetrwanie, polują, zbierają rośliny, łowią i uprawiają rolę; w ten sposób mężczyźni są fizycznie aktywni 6-7 godzin na dobę, a kobiety 4-6.

Dieta Tsimané opiera się w dużej mierze na węglowodanach; pokarmy takie jak ryż, plantany (banany warzywne), maniok, kukurydza, orzechy i owoce zawierają przy okazji dużo błonnika. Białko stanowi 14% diety tych Indian i pochodzi z mięsa. Zawartość tłuszczu jest bardzo niska: 14% to odpowiednik zaledwie ok. 38 g dziennie, z czego tylko 11 g stanowią tłuszcze nasycone (tłuszczów trans nie ma wcale). Warto dodać, że palenie jest wśród Tsimané niezwykle rzadkie.

Naukowcy opowiadają, że w ramach studium w latach 2014-15 odwiedzili 85 wiosek Tsimané. Oceniali ryzyko choroby wieńcowej, przeprowadzając tomografię komputerową serca 705 dorosłych w wieku 40-94 lat. Poza tym ochotników ważono, pytano o wiek, a także mierzono puls i ciśnienie. Oprócz tego określano poziom cholesterolu, glukozy i stanu zapalnego.

W oparciu o skany stwierdzono, że u niemal 9 na 10 Tsimané (596 z 705, in. 85%) nie było ryzyka choroby serca, u 89 (13%) ryzyko było niskie i tylko u 20 osób (3%) stwierdzono umiarkowane bądź wysokie ryzyko. Spostrzeżenia te dotyczyły również starszych ludzi. Okazało się bowiem, że aż u 65% (31 z 48) badanych powyżej75. r.ż. ryzyko było praktycznie nieobecne, a tylko u 8% (4 z 48) osiągało poziom umiarkowany lub znaczny.

Dla odmiany badanie 6814 Amerykanów w wieku 45-84 lat pokazało, że jedynie u 14% skany TK nie wskazywały na ryzyko choroby serca, a u 50% ryzyko było umiarkowane-duże.

Tętno, ciśnienie, glukoza i stężenie cholesterolu Tsimané były niskie. Ryzyko miażdżycy pozostawało niewielkie, mimo że u 51% Indian (360 z 705 osób) stwierdzano podwyższony stan zapalny. “Tradycyjnie uważa się, że stan zapalny zwiększa ryzyko chorób serca. Stan zapalny Tsimané nie koreluje jednak ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Zamiast tego może być skutkiem częstych infekcji” – wyjaśnia prof. Randall Thompson z Saint Luke’s Mid America Heart Institute.

Naukowcy są świadomi ograniczeń swojego badania; miało ono charakter obserwacyjny, nie wiadomo więc, jaka część trybu życia Tsimané w największym stopniu odpowiada za ochronny efekt.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: Alphagalileo.org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. gajowy 27.03.2017 11:33

    Boliwia. Równik. Słońce przez cały rok. Witamina D bez łaski przez cały rok. …A ci pierdzielą o tłuszczach i byciu aktywnym. Z jakiego klimatu wywodzi się człowiek? Podpowiem że nie mamy swojego futra.

  2. MvS 27.03.2017 12:01

    Indianie Tsimané żyją w lesie- za duzo słoneczka w ciągu dnia nie mają. Chyba że wykarczują sobie kawałek ale raczej nie po to by się opalać.
    Akurat człowiek jest wyjątkiem jeśli chodzi o owłosienie ssaków żyjących w klimacie równikowym (goryle na ten przykład mają mnóstwo kłaków).
    Jednak głosowałbym za aktywnym trybem życia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.