Boliwijski generał stanie przed sądem

Opublikowano: 13.09.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1740

Rodolfo Montero, były komendant główny boliwijskiej policji, został aresztowany. Usłyszał zarzuty i będzie sądzony w związku z wydarzeniami w Senkacie po prawicowym puczu przeciwko Evo Moralesowi.

Boliwijski prokurator generalny wydał nakaz aresztowania generała policji Rodolfo Montero w związku z postanowionymi zarzutami ludobójstwa (rozumianego w tym miejscu jako zabójstwo dużej liczby osób) , zabójstwa, ciężkiego i lekkiego uszkodzenia ciała . Zarzuty dotyczą wydarzeń z 15 i 19 listopada 2019 r. Wtedy, krótko po tym, gdy Evo Morales został fałszywie oskarżony o sfałszowanie wyborów i zmuszony do ustąpienia, jego zwolennicy wyszli na ulice. Związkowców, rolników, studentów i pracowników brutalnie pacyfikowała policja. Dowodził nią, realizując polecenia rządu uzurpatorów, właśnie Montero.

W Sacabie 15 listopada 2019 r. salwy oddane do tłumu doprowadziły do śmierci 10 demonstrantów. Cztery dni później w Senkacie protestujący zablokowali zakład Bolivian Oilfields. Policja użyła ponownie ostrej amunicji, zabijając jedenaście osób, a 78 raniąc. Podobnie krwawo spacyfikowano protesty w El Alto i Cochabambie.

Po tym, gdy wybory prezydenckie w Boliwii wygrał Luis Arce, a do władzy – przy ogromnym poparciu – wróciła lewica, część oficerów policji uczestniczących w masakrach uciekła z kraju. Innym są kolejno przedstawiane zarzuty – usłyszało je już kilku niższych rangą dowódców, którzy brali udział w rozpędzaniu protestów w Senkacie i Sacabie. Przed sądem stanie też 13 wojskowych, bo armia tłumiła protesty razem z policjantami.

Rodolfo Montero, który został komendantem głównym policji zaledwie pięć dni wcześniej i który stał na czele całej machiny represji, usłyszał zarzuty 8 września. Obecnie przebywa w areszcie i czeka na decyzję sądu, który zdecyduje, czy pozostanie tam do i w trakcie procesu.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.