Homoseksualiści mogą oddawać krew

Opublikowano: 25.12.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 392

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zniosła obowiązujący od 30 lat zakaz oddawania krwi przez homoseksualistów. Homoseksualni mężczyźni mogą być w USA dawcami krwi, jednak oddać krew mogą nie wcześniej niż 12 miesięcy po ostatnim kontakcie seksualnym. Wprowadzony przed laty zakaz miał na celu ochronę przed rozprzestrzenianiem się HIV.

FDA oświadczyła jednocześnie, że osoby cierpiące na hemofilę i powiązane choroby nadal nie będą mogły oddawać krwi. Jest to spowodowane obawami o szkody, jakie mogą odnieść wskutek nakłuwania dużymi igłami.

Przed zmianą zasad obowiązujących krwiodawców agencja zasięgnęła opinii innych urzędów oraz niezależnych organów doradczych. Zastosowany przez nas 12-miesięczny okres, po którym można oddać krew, bazuje na najlepszej dostępnej wiedzy naukowej dotyczącej populacji USA, powiedział doktor Peter Marks, jeden z dyrektorów FDA. Podobne okresy przejściowe stosują inne kraje, w tym Wielka Brytania i Australia.

W Australii po zezwoleniu homoseksualistom na oddawanie krwi pod warunkiem powstrzymania się przez 12 miesięcy od kontaktów seksualnych, przebadano 8 milionów jednostek krwi i nie stwierdzono zwiększonego ryzyka dla biorców.
Przed wprowadzeniem zakazu oddawania krwi dla homoseksualistów ryzyko zakażenia się HIV podczas transfuzji wynosiło 1:2500. Obecnie wynosi 1:4.700.000.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: ScientificAmerican.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o