Gigantyczna plama na Słońcu jest 10 razy większa od Ziemi

Opublikowano: 29.02.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1841

Ostatnie obserwacje Słońca ujawniły zaskakujące zjawisko w postaci gigantycznej plamy słonecznej, którą zidentyfikowano jako region AR3590. To nadzwyczajne wydarzenie przyciągnęło uwagę naukowców i miłośników astronomii z całego świata, ponieważ rozmiar tej plamy przekroczył dziesięciokrotnie wielkość Ziemi i przypomina pod tym względem słynną plamę z 1859 roku, która wywołała monstrualny rozbłysk zwany wydarzeniem Carringtona.

W obszarze tej gigantycznej plamy słonecznej zarejestrowano trzy silne rozbłyski X, z których najmocniejszy osiągnął poziom X6,3. Wywołane przez nie strumienie promieniowania zjonizowały górne warstwy atmosfery nad Oceanem Spokojnym, wpływając negatywnie na komunikację radiową w zachodnich regionach Stanów Zjednoczonych. Przerwy w działaniu systemów komunikacyjnych trwały około 30 minut, co potwierdza, jak duży wpływ mogą mieć zjawiska słoneczne na naszą technologię.

Eksperci wyrazili zdumienie, że mimo tak dramatycznego zwiększenia się wielkości plamy, nie doszło jeszcze do wyrzutu koronalnego, co mogłoby mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje dla Ziemi. Dodatkowo zwrócono uwagę na niezwykle spokojne środowisko magnetyczne naszej planety, co w kontekście tak silnych zjawisk słonecznych wydaje się być niespotykane.

Szczególnie niepokojące dla naukowców okazało się być to, że wielkość strefy aktywnej plamy na dzień 26 lutego osiągnęła około 60% powierzchni grupy plam, które w 1859 roku spowodowały Zdarzenie Carringtona – jedną z najsilniejszych burz magnetycznych w historii. To przypomnienie o potencjalnej mocy zjawisk słonecznych i ich wpływie na Ziemię.

Przypomniano również o innym znaczącym wydarzeniu, które miało miejsce w czerwcu 2023 roku, gdy na Słońcu pojawiła się ogromna plama słoneczna o wielkości około 3,5 miliarda kilometrów kwadratowych. Rozbłysk klasy X, który został przez nią wygenerowany, również spowodował przerwy w odbiorze sygnałów radiowych w niektórych stanach USA.

Te zjawiska stanowią ważne ostrzeżenie przed aktywności Słońca i jego wpływem na życie oraz technologię na Ziemi. Naukowcy z całego świata kontynuują monitorowanie aktywności słonecznej, aby lepiej rozumieć te dynamiczne procesy i być przygotowanym na ewentualne przyszłe wyzwania.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Katarzyna TG 04.03.2024 16:16

    Eh gdyby tylko Carrington Part2 pokasował globalistom serwery w korporacjach i bankach.. pomarzyć można.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.