Ewakuujcie dzieci z Fukushimy

Opublikowano: 19.03.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 3

Strach przed wpływem śmiercionośnego promieniowania na dzieci spowodował, że grupa złożona z rodziców, prawników oraz mieszkańców zażądała od rządu zatwierdzenia oficjalnej ewakuacji z rejonu japońskiej prefektury Fukushima. Grupa, znana jako Zespół Testowy Zbiorowej Ewakuacji Fukushimy, planuje demonstrację 23 lutego 2013 r. w Shinjuku, w stolicy Japonii, Tokio.

Członkowie grupy toczą swą bezowocną walkę od 2011 r., kiedy to elektrownia atomowa skaziła ich region radioaktywnymi substancjami, w ilości wystarczającej do mianowania zdarzenia drugą największą katastrofą nuklearną na świecie.

Czternaścioro studentów z miasta Koriyama, położonego w Fukushimie, w czerwcu 2011 r. wniosło sprawę do sądu przeciwko lokalnym władzom, żądając, aby miasto wstrzymało obowiązek szkolny na terenach o wysokim wskaźniku promieniowania i sfinansowało zbiorową ewakuację, by wznowić nauczanie w bezpieczniejszych lokalizacjach. Sprawa została oddalona przez Sąd Okręgowy w Koriyamie 16 grudnia 2011 r. W Sądzie Najwyższym w Sendai toczą się obecnie rozprawy zamknięte w ramach procesu apelacyjnego. (…)

Rzeczywistość, jaka jest udziałem dzieci, odbija się słabym echem w mediach, będących przedstawicielami głównego nurtu. 13 lutego 2013 r. stacja telewizyjna non-profit pod nazwą Our Plant-TV podała [ja], że u trojga z 38 114 dzieci poniżej 18 roku życia został zdiagnozowany rak tarczycy. U siódemki innych podejrzewa się raka, zgodnie z oficjalnymi wynikami śledztwa, przeprowadzonego przez prefekturę Fukushima.

Podczas konferencji prasowej profesor Shinichi Suzuki z Uniwersytetu Medycznego w Fukushimie oznajmił, że przypadki te nie są związane z katastrofą nuklearną, ponieważ wzrost zdiagnozowanych przypadków raka tarczycy w Czernobylu na Ukrainie stwierdzono 4-5 lat po tamtejszym zdarzeniu nuklearnym. Katastrofa w Czernobylu w 1986 roku była uznawana za największą katastrofę elektrowni atomowej do czasu Fukushimy w 2011 roku.

Z niewielką pomocą rządową, Toshio Yanagihara, prawnik Testowego Zespołu Zbiorowej Ewakuacji Fukushimy, udał się do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Film ten jest zapisem jego apelu. Nagranie powstało 30 października 2012 r. w Genewie i zostało opublikowane przez Światową Sieć dla Ochrony Dzieci przed Promieniowaniem.

“Proszę spojrzeć na tę mapę miasta Koriyama, położonego 60 km od Elektrowni Atomowych. Liczby oznaczają odczyty promieniowania, zawartego w powietrzu oraz poziom skażenia gleby, wykonane w sierpniu zeszłego roku. Czerwone kropki na mapie wskazują napromieniowanie, odpowiadające poziomowi napromieniowania w strefie obowiązkowej ewakuacji wokół Czernobyla. Jeśli zastosuje się standardy ewakuacji z Czernobyla, większa środkowa część miasta znalazłaby się w strefie obowiązkowej ewakuacji, skąd mieszkańcom nakazano wyniesienie się. To właśnie w tym stopniu skażenia pozostają i uczęszczają do szkół dzieci.”

Autor: Keiko Tanaka
Tłumaczenie: Karolina Szulakiewicz
Źródło: Global Voices
Licencja: CC BY 3.0

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
matimozg
Użytkownik
matimozg

“Grupa, znana jako Zespół Testowy Zbiorowej Ewakuacji Fukushimy, planuje demonstrację 23 lutego 2013 r. w Shinjuku, w stolicy Japonii, Tokio.” chyba miało być.

matimozg
Użytkownik
matimozg

marca