Enceladus zasila wodą Saturna

Opublikowano: 27.07.2011 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 849

Szeroka współpraca trzech kosmicznych obserwatoriów i kilku agencji doprowadziła do zaskakującego odkrycia dotyczącego pochodzenia wody w atmosferze Saturna.

Zdjęcie wykonano z pokładu Sondy Cassini w świetle widzialnym, za pomocą kamery wąskokątnej, z odległości 617 000 km. Jeden piksel odpowiada czterem kilometrom. Data wykonania 25 grudnia 2009 roku.

Na zdjęciu widać cztery plamy i smugi wody i lodu wyrzucane z południowego bieguna Enceladusa. Jest on oświetlony światłem odbitym od Saturna, podczas gdy słońce schowane jest za jego globem i podświetla pióropusze od tyłu. Średnica globu 504 km. Misja Cassini-Huygens jest wspólnym projektem NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Enceladus wydziela około 250 kg wody na sekundę z rejonu biegunowego znanego jako “paski tygrysa”. Opary tworzą wokół Saturna torus (obwarzanek) o szerokości dziesięciu promieni globu i grubości jednego promienia. Enceladus orbituje w odległości czterech promieni Saturna. Istnienie torusa wykrył dopiero w podczerwieni teleskop Herschel, w świetle widzialnym obłok jest przezroczysty.

Herschel, największy kosmiczny teleskop pracujący w podczerwieni, został umieszczony w drugim punkcie Lagrange’a układu Ziemia-Słońce. Został wyniesiony przez Ariane 5 z kosmodromu Kouru w Gujanie Franc. Jego 3,5 metrowy instrument zbiera i analizuje długofalowe promieniowanie podczerwone od głębokiej podczerwieni aż do submilimetrowego. To ostatnie pasmo jest badane po raz pierwszy.

Atmosfera Saturna zawiera wodę w głębokich warstwach lecz tajemnicą było występowanie wody w w warstwach górnych. Z obserwacji i obliczeń komputerowych wynika że 3 do 5% wody wyemitowanej przez Enceladusa dociera do Saturna. Pozostała woda w postaci kryształów gubi się w przestrzeni lub zasila inne księżyce. Anomalie rozkładu wody w atmosterze Saturna wykryto za pomocą ESA Infrared Observer.

Współpraca trzech ośrodków rozwiązuje 14-letnią zagadkę identyfikacji źródła wody w górnych warstwach atmosfery Saturna. Ostateczne wyniki badań wskazują że jest to unikalny proces w naszym układzie słonecznym. Enceladus jest jedynym księżycem wpływającym na skład chemiczny planety macierzystej.

Opracowanie: cyborg59
Źródło: Nowy Ekran


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.