Dziś głosowanie ws. dobrowolności szczepień

Opublikowano: 03.10.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2274

Pod obrady Sejmu, które rozpoczęły się we wtorek 2 października, trafi obywatelski projekt ustawy o zniesieniu obowiązku szczepień ochronnych. Pierwsze czytanie przewidziano na środę 3 października. Pod projektem tym podpisało się 121 tys. osób.

Inicjator, czyli Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „Stop NOP” postuluje, aby szczepienia ochronne np. przeciwko gruźlicy, pneumokokom i tężcowi nie były obowiązkowe poza przypadkami epidemii albo zagrożenia epidemicznego.

Myśl przewodnia projektu – czyli pozostawienie pełnej dobrowolności w zakresie szczepień, nawet kosztem drastycznego spadku poziomu wyszczepialności w społeczeństwie, została skrytykowana między innymi przez Łukasza Szumowskiego, Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych oraz eksperta Biura Analiz Sejmowych, który nie zostawił na zapisach ustawy suchej nitki.

„Obywatelski projekt ustawy jest kontrowersyjny. Zmiana prawa w zakresie poddawania się szczepieniom ochronnym jest radykalna, a projektodawca nie przedstawił skutków zdrowotnych tak daleko idących zmian. Przyjęcie zasady dobrowolności poddawania się szczepieniom przeciw niektórym chorobom zakaźnym zwiększy liczbę osób chorujących na choroby zakaźne i ryzyko wystąpienia epidemii” – czytamy w przesłanej przez BAS opinii. „Obecne tendencje migracyjne zwiększają ryzyko szybkiego rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych w Europie, w tym w Polsce. Zmniejszenie odsetka osób zaszczepionych – a takie zjawisko wystąpi w przypadku dobrowolności szczepień przeciwko niektórym chorobom zakaźnym – zwiększy ryzyko zachorowań na te choroby. (…) Inicjatywa ustawodawcza jest sprzeczna z podejmowanymi na szczeblu UE działaniami mającymi na celu upowszechnienie w państwach członkowskich szczepień jako metody zapobiegania chorobom zakaźnym”.

Autorzy projektu utrzymują między innymi, że „w krajach, w których wyszczepialność dzieci jest bardzo niska, np. na Ukrainie, nie zanotowano epidemii chorób zakaźnych” czy „Masowe migracje do Europy niezaszczepionej ludności z Afryki, Bliskiego Wschodu i innych krajów Azji sprzed kilku lat nie skutkowały epidemiami chorób zakaźnych”.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
cinq2
Użytkownik
cinq2

Ciekawe czy zostanę dziś pozytywnie zaskoczony głosowaniem.

jasoncruzoe
Użytkownik
jasoncruzoe

A epidemie odry i gruźlicy na Ukrainie to co?
Nie skutkowały bo autochtoni byli szczepieni, epidemie wybuchały w obozach dla emigrantów.

Sparta
Użytkownik
Sparta

Jak to się stało że ludność np. Wielkiej Brytanii czy Austrii nadal żyje? Szczepienia dobrowolne a ludność każdego koloru i z całego świata. Szok normalnie.Polska to dobre miejsce do testowania, szkoda byłoby big farmie to tracić.No i kasa.Ostatnio lekarzyna w tv, w ramach propagowania szczepień w ciąży powiedział że szczepione na grypę ciężarne w Bangladeszu nie miały żadnych nopow. Czy mi się zdaje czy zabronione jest testowanie leków na ciężarnych?

KubaD.
Użytkownik
KubaD.

Więc idąc tokiem myślenia naszych ustawodawców to w całej europie powinny szaleć epidemie…

polantek
Użytkownik
polantek

Lekarze to funkcjonariusze i nie spodziewajmy się od nich pomocy w temacie zdrowia!

jasoncruzoe
Użytkownik
jasoncruzoe

@Sparta Zostaną nam antybiotyki które już dawno przestały działać.

gajowy
Użytkownik
gajowy

@jasoncruzoe
Do walki z chorobami nawet tymi najcięższymi jak rak, najlepszy jest własny sprawny uklad odpornościowy – nobel medyczny sprzed 3 dni!