Dyskryminacja Buszmenów w Bostwanie

Opublikowano: 27.07.2010 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 547

Rezerwa Botswana Central Kalahari Game Reserve w Botswanie została utworzony w celu ochrony tradycyjnego terytorium Buszmenów Gwi, Gana i Tsila oraz ich sąsiadów Bakgalagadi.

Czarne chmury nad Kalahari pojawiły się na początku lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy na terenie rezerwy odkryto diamenty. Niebawem urzędnicy odwiedzili Buszmenów informując ich, że będą musieli opuścić swoje ziemie.

W seriach przemieszczeń w latach 1997, 2002 i 2005 niemal wszyscy Buszmeni zostali eksmitowani a ich domy zostały rozebrane.

W roku 2006 Buszmeni otrzymali sądowne pozwolenie na powrót do swej ojczyzny lecz rząd zrobił wszystko aby utrudnić śmiałkom godne życie na rodzimym terytorium. Kilkuset buszmeńskich śmiałków, którzy postanowili wrócić, natrafili na serie restrykcji, które uderzają w podstawowe możliwości przeżycia.

Administracja zakazała Buszmenom korzystania z ujęć wody, które wykorzystywali przed eksmisją. Ponadto rząd odmówił wydania pozwolenia na polowanie, które jest tradycyjnym elementem gospodarki plemiennej. Dotąd aresztowano około pięćdziesięciu Buszmenów tylko dlatego, że polowali aby wyżywić własne rodziny. Zakaz objął również możliwość powrotu do rezerwy małych stad kóz. Od momentu powrotu do rezerwy Central Kalahari Game, co najmniej jedna kobieta zmarła z głodu i odwodnienia.

Pomimo serii zakazów skierowanych przeciwko społeczności buszmeńskiej, rząd botswański zawarł umowę najmu z turystyczną firmą Safari Wilderness, która niebawem utworzyła obóz turystyczny na terenie Buszmenów Gana, bez konsultacji z plemieniem.

Kalahari Plains Camp, prowadzony przez Safari Wilderness, udostępnia swoim gościom dostęp do basenu i serwuje koktajle, podczas gdy Buszmeni zmuszeni są odbywać długie 300-milowe wędrówki do ujęć wody. Pomimo tej rozbieżności Safari Wilderness określa się jako organizacja ekoturystyczna, przyczyniająca się do ochrony dziedzictwa dzikiej Afryki i dzielenia korzyści płynących z turystyki z lokalną społecznością.

W kwietniu 2010 roku powszechnie znany producent sprzętu sportowego Puma AG kupiła 20% udziałów w spółce Safari Wilderness. Równolegle Puma nazywa siebie przedsiębiorstwem odpowiedzialności społecznej i twierdzi, że „przyczynia się do tworzenia lepszego świata dla przyszłych pokoleń”.

Obok powstałego w 2009 roku obozu turystycznego, działalność na terenie rezerwy rozpoczynają przedsiębiorstwa wydobycia diamentów. Firma Gem Diamonds oszacowała potencjał swojej kopalni na kwotę 3,3 mld dolarów. Inne przedsiębiorstwo, Petra Diamonds jako swój priorytet określiło zbadanie całego rezerwy pod kątem występowania diamentów. Jednym z warunków otrzymania pozwoleń na pracę w eksploatacji diamentów jest zakaz udostępniania odwiertów wody dla społeczności Buszmenów.

9 lipca 2010 roku, Najwyższy Sąd Botswany utrzymał zakaz dostępu do wody. Sędzia orzekł, że Buszmenom nie przysługuje prawo do istniejących już odwiertów wody ani wywiercenia nowych.

Prezydent Botswany, Ian Khama nazwał sposób życia Buszmenów archaiczną fantazją.

Autor: Damian Żuchowski
Na podstawie: www.survivalinternational.org, www.corpwatch.org
Zdjęcia: Fred Dawson i Petr Kosina
Opracowano dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.