Dostęp do aborcji to prawo człowieka

Opublikowano: 19.08.2011 | Kategorie: Prawo, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 634

W przeddzień obrad sejmowych Komisji Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Rodziny nad obywatelskim projektem ustawy – o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz niektórych innych ustaw, Amnesty International zwraca uwagę, że wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji byłoby sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Polski w obszarze praw człowieka, a w szczególności w zakresie ochrony praw kobiet i dziewcząt do życia, dostępu do możliwie najwyższych standardów opieki zdrowotnej, niedyskryminacji, zakazu tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania.

„Przyjęcie proponowanych zmian oznaczałoby pogwałcenie zobowiązań Polski w dziedzinie ochrony praw człowieka”, mówi Beata Oleksy-Sanocka, Szefowa Działu Programowego Amnesty International. „Polska jest sygnatariuszem wielu umów międzynarodowych w zakresie przestrzegania i ochrony praw człowieka, dlatego należy zadbać, aby w pełni wywiązywała się ze swoich zobowiązań.”

Bezpośrednim rezultatem przyjęcia obywatelskiego projektu ustawy jest pozbawienie kobiet możliwości przerywania ciąży w sytuacjach, kiedy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia kobiety, zachodzi uzasadnione podejrzenie, że jest ona wynikiem czynu zabronionego, lub występuje prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Badania Amnesty International pokazały, że tak restrykcyjne prawo zmusza kobiety i dziewczęta w ciąży do szukania pomocy w nielegalnych ośrodkach aborcyjnych, w których warunki sanitarne mogą zagrażać ich życiu i zdrowiu. Całkowity zakaz aborcji wiąże się również z jej penalizacją oraz karaniem osób dokonujących zabiegów przerywania ciąży. „Doświadczenia Nikaragui pokazują, że strach lekarzy i pracowników medycznych przed byciem oskarżonym o nieumyślne uszkodzenie płodu lub niezapewnienie wystarczającej jego ochrony może spowodować odmowę udzielenia pomocy kobietom i dziewczętom w ciąży, nawet jeśli wiązałoby się to z zagrożeniem ich życia,” dodaje Oleksy-Sanocka.

Amnesty International uważa, że zmiany zaproponowane w obywatelskim projekcie ustawy nie mogą być zaakceptowane, bowiem mogą spowodować ograniczenie dostępu kobiet i dziewcząt do opieki medycznej, w tym opieki położniczej, zabiegów diagnostycznych i leczenia, które chroniłyby życie kobiet, ale mogły by mieć negatywny wpływ na płód.

Trzy Komitety ONZ ds. praw człowieka kilkakrotnie wzywały Polskę do podjęcia kroków w celu zaprzestania naruszania praw kobiet i dziewcząt w obszarze zdrowia, praw seksualnych oraz reprodukcyjnych.

W 2010 roku Komitet Praw Człowieka ONZ wyraził zaniepokojenie w związku z brakiem możliwości dostępu kobiet do usług medycznych, w tym doradztwa antykoncepcyjnego, badań prenatalnych oraz możliwości przerywania ciąży. Komitet zwrócił również uwagę na dużą liczbę nielegalnych aborcji, oraz udokumentowane przypadki śmierci kobiet w wyniku dokonania nielegalnych aborcji.

W 2009 roku Komitet Praw Ekonomicznych, Socjalnych i Kulturalnych ONZ wyraził zaniepokojenie faktem, iż Polska nie gwarantuje kobietom dostępu do usług medycznych, szczególnie w obszarze związanym ze zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym. Komitet zwrócił uwagę na alarmującą liczbę nielegalnych aborcji jakich dokonuje się w Polsce i wezwał do egzekwowania obowiązującego prawa.

W 2007 roku Komitet ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji wobec Kobiet wezwał Polskę do zapewnienia możliwości dokonania aborcji kobietom, którym ona prawnie przysługuje.

W maju 2009 roku, podczas pobytu w Polsce, Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. prawa do zdrowia fizycznego i psychicznego, Anand Grover, przedstawił szereg rekomendacji dla Rządu mających na celu umożliwienie pełnego wdrożenia w życie istniejących przepisów prawnych dotyczących wykonywania aborcji.

W wyroku z 2007 r. w sprawie Tysiąc przeciwko. Polsce, Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska naruszyła prawo skarżącej do poszanowania jej życia prywatnego, zgodnie z artykułem 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, z powodu braku ustanowienia skutecznej procedury odwoławczej od decyzji lekarza odmawiającej jej prawa do przerwania ciąży.

Do dnia dzisiejszego powyższe rekomendacje nie zostały wdrożone.

Źródło: Amnesty International


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

13 komentarzy

 1. Pablito 19.08.2011 11:18

  Niezłe. Mi się zawsze wydawało, ze w tym procederze, to ‘nieludzkimu traktowaniu’ poddaje się coś innego niż kobiety…

 2. mr_craftsman 19.08.2011 12:18

  @Pablito – a masturbacja to nieludzkie traktowanie plemników ?

  nie rozumiem czemu ciągle grupa zboków chce usilnie kontrolować cudze narządy płciowe…

 3. ruth 19.08.2011 15:26

  @mr_craftsman jest chyba różnica między plemnikami a kilkutygodniowym dzieckiem, polecam przejrzyj jakieś zdjęcia, przykładowo: http://parenting.pl/portal/teksty/8-tydzien-6-tydzien-zaplodnieniowy

  dlaczego od razu wiązać ochronę życia z taką czy inną religią, od razu dopisuje się do tego ideologię, a czy nie można być ateistą i sprzeciwiać się aborcji? a dlaczego ludzie sprzeciwiają się np. nieludzkiemu traktowaniu zwierząt? a np. od którego dokładnie dnia po zapłodnieniu zwierzę staje się zwierzęciem? bo trudno to stwierdzić, a np. tutaj są zdjęcia zwierząt w łonach matek i są one bardzo podobne do tego jak wyglądają po urodzeniu?
  http://news.bbc.co.uk/2/shared/spl/hi/pop_ups/06/sci_nat_animals_in_the_womb/html/1.stm
  więc kiedy po zapłodnieniu słoń staje się słoniem?

  a kiedy po zapłodnieniu człowiek staje się człowiekiem? kiedy ma własne DNA, czy kiedy przybiera cechy humanoidalne, czy kiedy umie żyć poza organizmem matki, czy kiedy umie mówić, kiedy…?

  Powiedzcie np. matkom, które poroniły w 4. miesiącu, że ich dziecko tak naprawdę nie było jeszcze człowiekiem, że żadna strata…

  To, że coś jest małe, albo że tego nie widać to nie znaczy, że nie istnieje. Albo, że nie wiemy jak coś przebiega (np. aborcja), nie widzimy tej małej “rzezi” nie znaczy, że to nie ma miejsca.

  Może powinnyśmy się odwołać nie do argumentów rozumowych tylko do naszych ludzkich uczuć, do instynktów macierzyńskich i ojcowskich?

 4. 8pasanger 19.08.2011 23:21

  Jakby mi ktoś zgwałcił 16 letnią córkę.To co ma urodzić dziecko tego zwyrodnialca?To do niej powinna należeć decyzja.Jeśli jest katoliczką i chce urodzić dziecko z gwałtu-proszę bardzo nie bronię jej-niech rodzi chce ryzykować zdrowiem-proszę bardzo ale niech ma prawo do decyzji. Wara od zmuszania innych do takiego postępowania.
  A co do tego od kiedy stajemy się człowiekiem:zachęcam do lektury Kodeksu Cywilnego:człowiekiem(podmiotem praw) stajemy się po żywym urodzeniu.Dzieci powinny się rodzić chciane rzetelna wiedza o seksualności człowieka wykładana w szkołach ale nie przez katolickich(nieraz bardzo wielodzietnych) specjalistów.Powinny też być do tego warunki np.:dostępne dla młodych mieszkania czego nie ma przedszkola i żłobki dostępne i w rozsądnych cenach czego nie ma.A co mamy?Dziki kraj z katolickimi nagonkami co jakiś czas.

 5. 8pasanger 20.08.2011 00:58

  Aborcja to zresztą zastępczy temat:zwróćmy uwagę wielu chrześcijan,w tym katolików ma w kwestiach społecznych tak naprawdę lewicowe poglądy:uważają np.:że pracodawca powinien godziwie wynagradzać pracowników,kupcy(w tym wielkie sklepy)nie powinni oszukiwać są też przykazania typu spragnionych napoić,głodnych nakarmić,nagich przyodziać.Przypowieść o dobrym Samarytaninie też jest bardzo socjalistyczna w wymowie-przykład pomocy bliźniemu i to jeszcze ze znienawidzonego narodu.Ale władzy tuż przed wyborami wygodniej gadać o aborcji a nie np.:o rosnącym bezrobociu i deficycie budżetowym.Nie po to Tusku parę lat temu zawarł sakramentalny związek ,żeby na miesiąc-dwa przed wyborami nadepnąć biskupom na odcisk.Temat aborcji jest świetny do oddzielania katolików od lewicy i dlatego ciągle powraca.Zwróćmy też uwagę ,że aborcja i antykoncepcja to temat trudny dla mniej zamożnych.Kobiety z warstw zamożniejszych mogą bez problemu wyjechać usunąć drożej za granicą bez żadnego ryzyka mniej zamożne i np.:mieszkające na wsi czy nie mające znajomości w tzw.:inteligenckich kręgach mają trudniej ale cóż wedle neoliberałów biedni słusznie mają gorzej bo sami sobie winni.Jest też udowodnione(są badania na ten temat),że młoda dziewczyna (do 22lat)rodząc dziecko pogarsza swoje szanse edukacyjne.Tak być nie powinno ale jest.

 6. marek200672 20.08.2011 07:17

  Dlaczego agendzie ONZ zależy na zabijaniu nienarodzonych dzieci? Ponieważ jest to zgodne z NWO do którego przepisy i organizacje międzynarodowe dążą.

 7. verminaard 20.08.2011 14:32

  Zwolennikami zakazu aborcji są zazwyczaj osoby starsze lub te mające dzieci – ich ten zakaz już raczej nie obejmie. Tak przyglądam się tym komentarzom i jedno co się rzuca w oczy to to że zwolennicy zakazu aborcji używają często słów: Morderstwo, Zbrodnia, Okrucieństwo, Bestialstwo itd. Natomiast ludzie którzy zgadzają się z tematem artykułu używają słownictwa subtelnego i starają się w liberalny sposób przedstawić swoje racje. Zastanawiam się sam dlaczego ludzie tak emocjonalnie podchodzą do spraw, które ich bezpośrednio nie dotyczą. Bardzo łatwo tworzymy prawa które ograniczają wolność czy możliwość wyboru i to jest przerażające.
  Mnie osobiście podoba się tytuł artykułu – prawo do aborcji = prawo do wyboru. Przecież nikt nie nakazuje aby którakolwiek kobieta dokonała aborcji. Legalizacja w krajach zachodnich nie stwarza “kolejek” do przychodni. Jest to bardzo trudna decyzja i szanujmy i respektujmy decyzję kobiety która się na to zdecydowała. i.

 8. verminaard 20.08.2011 14:44

  @jadzia “Zgadzam się, że wielu ludzi nie powinno w ogóle mieć dzieci, bo nie mają warunków, są niedojrzali. Zły jest system, nie pomaga się praktycznie w ogóle samotnie wychowującym matkom; sierocińce są przepełnione, warunki tam panujące – tragiczne. To wszystko jest racja, ale dlaczego cenę za to ma płacić to nienarodzone dziecko? To jest jego wina? Oczywiście, że NIE!”

  Hmm… Jadziu. Nie bardzo rozumiem Twój argument. Piszesz że życie takiego dziecka będzie – subtelnie mówiąc – nieciekawe i że prawdopodobnie będzie przeklinał do końca swoich dni swoje narodziny. Nie uważasz że dużo lepszym rozwiązaniem dla takiego dziecka byłoby w ogóle się nie urodzić? Czy życie jest tak wspaniałe w naszym świecie mając nawet normalny start? Często tragizmem tego dziecka jest to że się urodziło…

 9. mr_craftsman 20.08.2011 21:27

  tzw “obrońcy moralności” typu Jadzia, którzy wykrzykują zgrabne hasełka w internecie to banda zakłamanych hipokrytów.
  tak długo jak sprawa ich nie dotyczy – wpieprzają się w cudze decyzje życiowe.

  “teoretycy dobroczynności”, to podobnie jak klechy – największa zakała ludzkości, zamiast rozwiązywania problemów proponują tępą propagandę i tanie moralizatorstwo.

  przypominam, że prawdziwy chrześcijanin powinien zacząć od siebie – jeśli sam nie jest tak doskonały jak Jezus i 10 przykazań, to niech spierd..a popracować nad sobą zamiast pouczać innych.
  zamiast wpieprzać się w cudze brzuchy – zaadoptujcie samotne, niekochane dzieci.
  to będzie 10000 x lepszy uczynek niż wasza obłuda i hipokryzja prezentowana tu na forum w formie taniej propagandy

 10. memento 20.08.2011 22:46

  Ale dzieci spuściłem w kiblu to Jezus Maryja i nikt o nich nie wspomniał. A takie moje dziecko gdyby się trafiła akurat kobitka to ciężko by miało, dlatego je spuszczam do kibla, serio.

 11. ruth 20.08.2011 22:50

  @8pasanger ja właśnie chyba bym miała poglądy lewicowe gdyby nie to, że lewica obecnie sprowadza się do walki o prawa dla homoseksualistów i o prawo do aborcji a akurat temu jestem przeciwna… jak dla mnie to rozróżnienie prawica/lewica straciło swój sens i mija się z celem..

 12. 8pasanger 21.08.2011 04:13

  Sprowadzanie lewicowości do tych dwóch kwestii to jakieś nieporozumienie.Zwróćmy uwagę co wypalił Piotr Ikonowicz pani Senyszyn:SLD to farbowana lewica.To ,że ktoś pokazuje się na paradzie równości a jest obojętny wobec np.:eksmisji na bruk lub dyskryminacji ubogich/bezdomnych itp. świadczy tylko o tym ,że ktoś jest hipokrytą.Gej-inteligent mający dobrą pracę w dużym mieście ma znacznie lepiej niż 2,2mln ludzi żyjących poniżej minimum biologicznego(wśród których pewnie ok3%to osoby LGBT).Poza tym osoby LGBT to mała mniejszość i łatwo zgrywać działanie na ich rzecz.Aby pomóc ubogim należałoby zrobić prawdziwe reformy np.:podwyższenie podatków najbogatszym ,realne przestrzeganie prawa pracy(obecnie to kpina). Prawdziwa lewica jest poza parlamentem.Sądzę zresztą ,że można być lewicowcem i chrześcijaninem-chadecja w wielu krajach(Włochy ,Francja)współdziałała z socjalistami-to u nas w Polsce katolik musi być prawicowcem.

 13. 8pasanger 21.08.2011 04:22

  Zacytuję katolickiego biskupa:Kiedy daję biednym chleb, nazywają mnie świętym. Kiedy pytam, dlaczego biedni nie mają chleba, nazywają mnie komunistą

  Dom Helder Cámara biskup Recife i Olindy (Brazylia)
  Czy to lewicowiec?Dla mnie tak.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.