Chińczycy zbudują 1000 szkół w Iraku

Opublikowano: 23.12.2021 | Kategorie: Edukacja, Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1577

Już ponad 10 lat temu chiński biznesmen Fan Hui Fang, rezydujący w stolicy Sudanu – Chartumie – w rozmowie z hiszpańskimi dziennikarzami Herberto Araujo oraz Juan Pablo Cardenalem, wyjaśnił Europejczykom czym właściwie różni się chińska ekspansja gospodarcza w Trzecim Świecie od działań amerykańskich na tym samym obszarze.

„Podczas gdy Amerykanie przyjeżdżają tu po to, aby rzucać bomby, my jesteśmy w Sudanie by budować drogi i wznosić gmachy i szpitale.” – stwierdził wówczas Chińczyk.

Słowa ta idealnie pasują do najnowszego projektu budowlanego Chińskiej Republiki Ludowej w kraju, który był bez litości bombardowany przez amerykańską armię (w tym zubożonym uranem oraz białym fosforem) a jego ludność, w tym setki tysięcy dzieci, była przez sankcje USA głodzona na śmierć. Chodzi rzecz jasna o Irak, gdzie Chińczycy zaledwie 2 tygodnie po zakończeniu amerykańskiej misji wojskowej postanowili wybudować 1000 szkół dla najmłodszych mieszkańców tego kraju.

Odbudowa irackiego systemu infrastruktury edukacyjnej potrwa kilka lat, gdyż kraj ten potrzebuje około 8 tysięcy szkół. Jednak 1/8 tej sumy, którą zapewnią Chińczycy z pewnością wpłynie na przyspieszenie stworzenia dla 3,2 miliona irackich dzieci pozbawionych dostępu do oświaty, nowych miejsc do nauki.

Według doniesień „Global Times” 697 szkół zbuduje koncern Power China natomiast pozostałe Sino Tech.

Chińskie projekty budowlane w krajach Trzeciego Świata oraz w krajach zniszczonych wojnami są kolejnym dowodem na to, że Państwo Środka nie stawia na ekspansję militarną lecz na budowanie swoich wpływów poprzez wyciąganie z nędzy i analfabetyzmu najniższych warstw społecznych krajów, z którymi podejmuje współpracę, umożliwiając im dostęp do edukacji oraz pracy i zapewnienia jakichkolwiek perspektyw na życie w ich krajach.

Jeżeli chodzi o Irak, dzieje się to w czasie kiedy Amerykanie, do tej pory razem z Europejczykami najwięksi inwestorzy w tym kraju, wycofują się z regionu Bliskiego Wschodu, aby całą swoją uwagę skupić właśnie na państwie chińskim.

Oprócz budowy szkół Chińczycy prowadzą z irackimi władzami rozmowy w sprawie stworzenia infrastruktury drogowej, energetycznej, telekomunikacyjnej, kolejowej, lotniczej i wodociągowej.

Autorstwo: Terminator2019
Na podstawie: „Podbój świata po chińsku” (Araujo H., Cardenal J.P., Katowice 2012), GlobalTimes.cn, France24.com, Geekweek.interia.pl, Wiadomosci.onet.pl
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Możliwość komentowania została wyłączona.