USA wdraża na Bliskim Wschodzie lasery przeciw dronom

Opublikowano: 10.03.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1681

Departament Obrony rozmieścił na Bliskim Wschodzie cztery systemy laserowe przeznaczone do przechwytywania dronów i rakiet. Pentagon opracowuje te laserowe systemy przechwytujące, aby obniżyć koszty zestrzeliwania UAV i rakiet.

Zastępca szefa sztabu armii, gen. James Mingus, ogłosił nowe rozmieszczenie prototypów obrony powietrznej krótkiego zasięgu Directed Energy Maneuver Short Range Air Defense (DE M-SHORAD) na Bliski Wschód. Armia opracowała system uzbrojenia w koordynacji z firmą RTX, dawniej Raytheon. Były pracodawca sekretarza obrony Lloyda Austina, RTX, otrzymał ponad 100 milionów dolarów na rozwój tej platformy.

Według RTX, DE M-SHORAD to 50-kilowatowy laser montowany na pojazdach, przeznaczony do przechwytywania dronów, pocisków i rakiet z bliskiej odległości.

RTX i Pentagon uważają, że systemy laserowe będą tańszą alternatywą do zestrzeliwania tanich dronów i rakiet. Cztery systemy przechwytujące rozmieszczone na Bliskim Wschodzie są zamontowane na pojazdach opancerzonych firmy Stryker.

Ustawa finansowa Pentagonu na 2024 r. zezwala na wydanie prawie 700 mln dolarów na rozwój i zakup systemów DE M-SHORAD.

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy amerykańscy żołnierze okupujący Irak i Syrię byli celem ataków rakietowych i dronów ponad 150 razy. Ataki te są odpowiedzią na izraelski atak w Gazie, a za niektóre ataki biorą na siebie odpowiedzialność grupy szyickich bojowników.

Na podstawie: TheDefensePost.com, CrsReports.Congress.gov, RTX.com, Congress.gov
Źródło zagraniczne: ZeroHedge.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Flibusta 11.03.2024 09:29

    No…no… Kasa na systemy laserowe jest, żeby chronić “amerykańskich żołnierzy okupujących Irak i Syrię”…

    Tyle kasy… ile nowych domów można za to zbudować, nie mówiąc już o nakarmieniu głodnych dzieci… Ale nie. Okupacja musi być. Żołnierzy trza chronić. Niech okupują.

  2. rozrabiaka 12.03.2024 00:30

    Wideo jest tak marne a niektóre wstawki pochodzą z innych filmików. Jakby te lasery działały to by można było zobaczyć na filmikach z ukr. Pewnie mają takie lasery, ale cel musi się nie ruszać przez 30 minut i być z drewna

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.