Cejrowski spalił flagę Unii Europejskiej

Opublikowano: 19.11.2018 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5

Znany podróżnik od czasu „dobrej zmiany” jest w telewizji publicznej częstym gościem. To pewien paradoks, że w sprawach patriotyzmu i obywatelskiej postawy w roli naczelnego autorytetu występuje ktoś, kto zrzekł się polskiego obywatelstwa.

Cejrowski zrzekł się polskiego obywatelstwa w 2008 roku. Oświadczył wówczas: „Zrzekam się polskiego obywatelstwa i przyjmuję paszport Ekwadoru. Chętnie byłbym obywatelem RP, ale demokratycznie zdecydowano o wcieleniu do Unii Europejskiej, która zniewala człowieka metodami biurokratycznymi. Nie mam więc wyboru. Poza tym w Ekwadorze są fajne podatki”.

Po pierwsze, w 2008 mijały już dobre 4 lata od czasu, gdy Polska została włączona do Unii. Więc wymówka ta dla wielu Polaków nie brzmiała szczególnie wiarygodnie. Co innego podatki — celebryta od lat jest zwolennikiem skrajnej wolności gospodarczej. Prosocjalne poczynania „PiS” wielokrotnie nazywał socjalizmem w negatywnym znaczeniu tego słowa.

A jednak to on jest od 2015 medialnym ekspertem od wszystkiego, chętnie zapraszanym przez konserwatywnych dziennikarzy. I wygląda na to, że chyba poczuł się w swojej roli tak pewnie, że nawet dla prawicowej władzy stał się już niestrawny.

W programie Michała Rachonia „Minęła dwudziesta” w TVP Info podróżnik rozmawiał z prowadzącym o Marszu Niepodległości z 11 listopada i patriotycznych postawach jego uczestników.

Redaktor Rachoń wspomniał o tym, że policja szuka sprawcy incydentu, który miał miejsce podczas marszu: ktoś podpalił wówczas flagę UE. Zapytał swojego gościa, co o tym sądzi. Cejrowski, który najwyraźniej był na takie pytanie przygotowany, wyjął papierową flagę z logotypem wspólnoty i podpalił zapalniczką.

— Unia Europejska nie jest państwem i w związku z tym jej godło nie jest chronione żadnymi przepisami poza patentowymi. Ktoś sobie kupił „flagę”, może ją spalić jeśli chce. Ja chciałbym zakwestionować także przepis, który chroni flagi państwowe — stwierdził przy tym. — Nawet flagę amerykańską bądź polską można spalić. To jest własność, to jest przedmiot. Flaga UE jest jak flaga McDonald’s.

W mediach społecznościowych od soboty wieczorem słychać oburzenie, a internauci przekazują sobie wiadomość, że flagę spalono na antenie TVP. To nieprawda, kierownictwo stacji strategicznie ten fragment wycięło. Ukazał się on wyłącznie na kanale YouTube Wojciecha Cejrowskiego w rozszerzonej wersji nagrania.

Dowodzi to wyłącznie tego, jak cienka jest granica pomiędzy merytoryczną krytyką (ta niewątpliwie się Unii w wielu aspektach należy) a niebezpiecznymi, agresywnymi gestami, które godzą w powagę instytucji zapraszającej do swoich programów takiego gościa. Bo pomimo że szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej wydał oświadczenie, że fakt spalenia absolutnie nie miał miejsca na antenie, to jednak w internecie można się przekonać, że zadziałali po prostu telewizyjni prawnicy. Prowadzący bowiem nie zareagował, najwyraźniej nie miał nic przeciwko.

Policja oferuje 5 tysięcy złotych za pomoc w ustaleniu sprawców spalenia flagi UE 11 listopada. Dzień po święcie, 12 listopada, skarbnik Młodzieży Wszechpolskiej złożył doniesienie na prezesa tej organizacji, w którym wskazywał go jako sprawcę. Oświadczenie zostało powszechnie odebrane jako żart i kpina z działań policji, która sprawcy będzie szukać jeszcze przez najbliższe 12 miesięcy.

Autorstwo: Julia Baranowska
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Aida
Użytkownik

Flaga Unii Europejskiej nie ma takiego statusu jak polska czy innego państwa, nie jest chroniona kodeksem karnym, więc skoro nie jest to znieważenie, to po co policja szuka sprawcy spalenia flagi?

wloczykij
Użytkownik
wloczykij

Można wszytko, a niektóre czyny państwo uważa, że może karać i ograniczać wolność robiąc z ludzi niewolników. Brawo Cejrowski, za prezentowanie postawy wolnego człowieka. Z prądem płyną g.wna i trupy. Artykuł jak zazwyczaj – tendencyjny, taki już poziom większości dziennikarzy.

armagedon
Użytkownik
armagedon

Niech spali flagę Izraela to zobaczy czy warto.

kozik
Użytkownik
kozik

Phi! Cejrowski odpowiada sam za siebie i zrzekł się polskiego obywatelstwa w 2008.
Prezydent Lech Kaczyński zrzekł się suwerenności prawnej całego kraju, w tym ok. 36mln Polaków w kraju i ok. 12-15mln za granicami-bez pytania nas o zdanie! Podpisał traktat lizboński w 2009.

Cejrowski może robić co mu się podoba.
Lament nad tym, że Rachoń nie płakał? Może po programie w ramach protestu napisał coś na chodniku?

UE pod przewodnictwem ekonomiczno-politycznym Niemiec i Francji będzie realizować interesy tych krajów i rola Polski w tym układzie jest wyłącznie peryferyjna – zgodnie z planem “Mitteleuropa 1915”.

@armagedon 19.11.2018 19:41
Poczekamy trochę i do tego też może dojść.
Na razie Polakom futruje się bajki o Rzeczpospolitej Przyjaciół i ozdabia uroczystości niebieską barwą.
Polak jest cierpliwy, ale do czasu.

agama
Użytkownik

flaga UE nie jest chroniona, bo UE nie jest państwem ( poza tym UE przecież i tak się pali dzięki nachodźcom i lewakom) a obywatelstwo to kwestia urzędowa, a nie narodowość, więc o co szum?