Krzyż ma wisieć

Opublikowano: 25.12.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2746

Niemiecki sąd oddalił 19 grudnia, pozew przeciwko Kreuzerlaß (dekretowi o krzyżu), który wymaga eksponowania chrześcijańskich krzyży w instytucjach publicznych w całym katolickim kraju związkowym Bawaria.

Dekret, podpisany w 2018 r. przez premiera Wolnego Państwa Bawarii Markusa Södera (CSU), stanowi: „Krzyż musi być wyraźnie widoczny przy wejściu do każdego budynku usługowego jako wyraz historycznej i kulturowej tożsamości Bawarii”.

Orzeczenie Federalnego Sądu Administracyjnego w Lipsku zapadło po pozwie złożonym przez Stowarzyszenie na rzecz Wolności Myśli w Monachium. Organizacja, która przedstawia się jako „wspólnota ideologiczna oparta na zasadach oświecenia i humanizmu”, twierdziła, że dekret narusza prawo do wolności religijnej. Decyzja sądu utrzymała w mocy wyrok stanowego sądu administracyjnego niższej instancji, który orzekł, że krzyże a) nie naruszają zasady neutralności religijnej i ideologicznej, ponieważ państwa nie są zobowiązane do całkowitej rezygnacji z odniesień religijnych oraz b) nie dyskryminują nikogo ze względu na jego wiarę.

Umieszczenie krzyży „w strefach wejściowych budynków publicznych nie stoi na przeszkodzie otwartości państwa na inne wyznania i światopoglądy” – wyjaśnili w swoim orzeczeniu sędziowie Sądu Najwyższego. „Wystawione krzyże stanowią centralny symbol wiary chrześcijańskiej dla obiektywnego obserwatora. Nie naruszają one jednak gwarancji wolności samych powodów, o której mowa w art. 4 ust. 1 i 2 ustawy zasadniczej” – stwierdził sąd.

W komentarzu udzielonym Niemieckiej Agencji Prasowej (DPA) w Monachium Söder pochwalił decyzję sądu, mówiąc: „Krzyż jest znakiem naszego chrześcijańskiego i kulturowego charakteru. Należy do Bawarii”.

Wypowiedzi szefa CSU powtórzył Klaus Holetshek, przewodniczący grupy parlamentarnej partii w bawarskim parlamencie landowym, który powiedział: „Bawaria jest krajem różnorodności, tolerancji i oczywiście wolności wyznania, ale Bawaria jest również krajem ukształtowanym przez chrześcijaństwo i słuszne jest, aby Wolne Państwo wyraziło to krzyżem”. Powinniśmy powiedzieć „tak naszym wartościom i tak chrześcijańsko-zachodniej naturze naszego kraju” – dodał Holetshek.

Arcybiskup Bambergu Herwig Gössl również wyraził aprobatę dla werdyktu Sądu Najwyższego. „Krzyż jest symbolem naszej kultury chrześcijańskiej i symbolizuje pokój, wolność i pojednanie. Dlatego cieszę się, gdy znak krzyża – w przyrodzie, w salonach, a nawet w budynkach urzędowych – wskazuje na wartości chrześcijańskie i przypomina nam o odpowiedzialności przed Bogiem” – powiedział.

Pomimo wyroku sądu w Lipsku, przewodnicząca Stowarzyszenia na rzecz Wolności Myśli, Assunta Tammelleo, pozostaje zdeterminowana, aby usunąć krzyże. Mówi, że organizacja planuje wnieść sprawę do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe. „To nie koniec” – upierała się Tammelleo.

Źródło zagraniczne: European Conservative (Węgry)
Źródło polskie: MyslPolska.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.