Breivik nie jest anomalią

Opublikowano: 06.09.2012 | Kategorie: Publicystyka, Społeczeństwo, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 944

24 sierpnia 2012 r. ogłoszono wyrok 21 lat więzienia dla Andersa Breivika, który 22 lipca 2011 r. dokonał w Norwegii masakry, z nienawiści do muzułmanów mordując chrześcijan i ateistów. W mediach stosunkowo niewiele skupiano się na jego skrajnie prawicowej ideologii, inspirowanej przez takich ludzi jak współpracujący z poprzednią administracją Białego Domu Daniel Pipes czy islamofobiczny polityk holenderski Geert Wilders. Inaczej niż choćby w wypadku Osamy Ben Ladena, tym razem “dowiadywaliśmy się” o jednostkowej anomalii, a być może nawet chorobie psychicznej, właściwie o przypadku, który nie świadczy w jakikolwiek sposób o charakterze stosunków społecznych na świecie.

Sprawca zamachów w Norwegii był prezentowany w taki sposób mimo to, a może właśnie dlatego, że jego dyskurs pod wieloma względami przypominał dyskursy czołowych postaci mainstreamu w krajach euroatlantyckich, które po dokonanej przez niego rzezi ani myślały o przyznaniu się do jakiejkolwiek odpowiedzialności. Przeciwnie, niedługo po tej masowej zbrodni popularny prezenter telewizyjny w Stanach Zjednoczonych przyrównał ofiary Breivika do członków Hitlerjugend, a były minister we włoskim rządzie z najwyższą aprobatą wypowiadał się o fragmentach jego “manifestu”. Ostatnio w polskiej edycji “Newsweeka” (nr 34/2012) mogliśmy z kolei przeczytać: “Jego szokująca teoria powstała z okruchów prawdy”. Owa “prawda” to trwający od lat huragan bredni o “wyższości cywilizacji judeochrześcijańskiej”, nieustająca nagonka na zamieszkałych w Europie imigrantów – szczególnie tych pochodzących ze świata arabsko-muzułmańskiego – oraz zajadłość imperialistycznych podżegaczy wojennych, której efekty to nieprzeliczone ofiary w Afganistanie i Iraku, hekatomba głodowa w Somalii oraz groźba zniszczenia tkanki społecznej w kolejnych objętych “interwencjami humanitarnymi” krajach, takich jak Pakistan, Jemen czy Libia.

To w tym klimacie dojrzewały zbrodnicze zamysły Breivika, którego czyny byłyby w innym razie niemożliwe, a w każdym razie o wiele mniej prawdopodobne. To dlatego – podobnie jak przed laty w wypadku Timothy’ego McVeigha – słyszymy o wyczynie szaleńca, gdy tymczasem ktoś, kto w ten sam sposób indywidualizowałby przypadek Osamy Ben Ladena, zostałby zapewne wykluczony z tak zwanego “dobrego towarzystwa”. Pytaniem retorycznym jest, jak patrzono by na byłego europejskiego ministra, dostrzegającego atuty intelektualne enuncjacji lidera Al-Kaidy, pytaniem retorycznym jest, jak traktowano by polskiego dziennikarza, piszącego o “okruchach prawdy” w jego teorii.

Tym razem jednak sprawcą krwawego zamachu okazał się ktoś, kto wszak “przestrzegał-przed-muzułmańskim-zagrożeniem” i sprzeciwiał się różnorodności kulturowej, kto – niczym w Polsce Rafał Ziemkiewicz, Piotr Semka czy Piotr Zychowicz – roztaczał “przerażające” wizje “marksistowskiej tyranii” i “tyranii politycznej poprawności”, kto tak jak kolejne rządy w naszym kraju konsekwentnie popiera brudną wojnę Izraela przeciwko narodowi palestyńskiemu. Breivik pozostaje nieodrodnym i jak najbardziej “normalnym”, a przynajmniej przewidywalnym produktem tego wszystkiego, co prawica nazywa swoim “systemem wartości” i co stanowi jej znak rozpoznawczy. Zbyt wielu przedstawicieli oficjalnych elit w krajach zachodnich i w Polsce pozostaje jednak współodpowiedzialnych za szerzenie podzielanej przez niego ideologii, byśmy mogli liczyć na swobodną debatę społeczną na temat rzeczywistych przyczyn tragedii w Norwegii.

Źródło i autorstwo: Internacjonalista
Nadesłano do “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. jakiskretyn 06.09.2012 20:04

    Bez wnikania w bezowocne dyskusje prawica vs lewica powiem tylko tyle – gdyby zrobił to samo w Iraku czy Afganistanie, byłby bohaterem wojennym. Tyle lewica od prawicy różni się w tym wszystkim.

  2. peter_toolovitz 06.09.2012 22:06

    Kiedy czyta się niektóre artykuły, ma się wrażenie, że w Europie od lat rządzi prawica…

  3. pasanger8 10.09.2012 09:40

    Zwłaszcza w Polsce bez przerwy:Ci cholerni socjaliści z SLD uchwalili eksmisję na bruk.Ci cholerni socjaliści z PiS uchwalili obniżkę podatków dla najbogatszych i zniesienie podatku spadkowego. Ci ohydni socjaliści z PO podwyższyli VAT aby biedni więcej płacili za jedzenie,prąd gaz i wodę. No komunistyczna dyktatura po prostu panuje.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.