BlackRock i Vanguard inwestują w chiński węgiel

Opublikowano: 04.08.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2367

BlackRock i Vanguard są dwoma z największych funduszy inwestycyjnych na świecie. Obie firmy są znane z wprowadzania standardów ESG (Environmental, Social, Governance) w swoje strategie inwestycyjne. ESG odnosi się do trzech głównych kategorii odpowiedzialności społecznej, które inwestorzy biorą pod uwagę, wybierając spółki do inwestowania: aspekty środowiskowe (E), społeczne (S) i związane z zarządzaniem (G). Okazuje się jednak, że chińskich przedsiębiorstw, w które inwestują te fundusze, to po prostu nie obowiązuje!

W ostatnim czasie firmy BlackRock i Vanguard – które są współwłaścicielami większości korporacji na kuli ziemskiej – spotkały się z krytyką związaną z ich podejściem do inwestycji w węgiel. Z jednej strony obie firmy zadeklarowały, że unikają inwestycji w amerykański przemysł węglowy ze względu na standardy ESG. Z drugiej jednak strony zainwestowały miliardy dolarów w chińską spółkę China Coal Energy Compan (Chińska Firma Energii Węglowej), nie wyrażając jednocześnie żadnych zastrzeżeń odnośnie do ESG w tym kontekście.

Ta sprzeczność jest wyrazem wielkiej hipokryzji, która budzi pytania o autentyczność zobowiązań tych firm wobec standardów ESG. Wydaje się, że zasady ESG mogą być stosowane wybiórczo, w zależności od sytuacji rynkowej i geopolitycznej.

Szef BlackRock — Larry Flink — choć głośno wyrażał swoje poparcie dla standardów ESG, nie odniósł się do tej kwestii w kontekście inwestycji w chińskie przedsiębiorstwa spalające węgiel. To prowadzi do refleksji nad tym, jak standardy ESG są interpretowane i stosowane przez globalne podmioty finansowe.

Wprowadzenie i egzekwowanie standardów ESG nie może być jedynie narzędziem do promowania wizerunku firmy. Muszą one być stosowane konsekwentnie i zgodnie z zadeklarowanymi celami, bez względu na lokalizację czy specyfikę rynku. Inaczej ryzyko utraty wiarygodności i zaufania może prowadzić do długofalowych konsekwencji zarówno dla samych funduszy, jak i dla całego ruchu na rzecz tak zwanego odpowiedzialnego inwestowania.

W kontekście globalnych dążeń do zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw, wydarzenia takie jak te, w których uczestniczą BlackRock i Vanguard, pokazują, że to wszystko teatr i ideologia celowo promowana w społeczeństwa zachodnich, ale nie dotycząca innych rynków, co dowodzi, że nie ma to wiele wspólnego z ekologicznym i zrównoważonym podejściem, a raczej z polityką i planami podporządkowania ludzkości pod pretekstem ekologii.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. rzbogdan 04.08.2023 16:34

    Po nasze zasoby też przyjdą być może dlatego nam nie wolno ich ruszać.

  2. criswhite 05.08.2023 02:30

    Warto poczytać o tym jak wielkie technologiczne znacznie ma węgiel dla wielu dziedzin gospodarki. Nie dotyczy to tylko formy “opałowej”. Węglowodory nie tylko węgiel są surowcem dla wielu procesów technologicznych. Najprościej jest stworzyć “demokratyczne” prawa, które jedynym odbierają a innym dają. Czasami są kreowane trendy “ekologiczne” w celu wprowadzenia podatków, niekorzystnych praw dla obywateli czy zabezpieczeniu surowca przed “zbyt szybkim zużyciem”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.