BlackRock inwestuje miliardy w wysysanie CO2 z powietrza

Opublikowano: 25.11.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2663

Od dekad jest rozwijana i wdrażana technologia geoinżynierii naziemnej, czyli modyfikowania i kontroli zmian pogodowych przez stacje naziemne.

Niektóre z urządzeń są instalacjami wojskowymi, a inne zarządzane są oficjalnie przez rynek cywilny. Łączy je jednak jedno — ingerencja w naturalne procesy pogodowe, co z kolei wpływa na niszczenie lub modyfikowanie ekosystemów. Na przykład sztuczne wywoływanie opadów nad danym terenem powoduje, iż inne tereny nie są nawadniane. Używanie toksycznych chemikaliów do rozpylania ich w powietrzu z kolei powoduje, iż do środowiska wprowadzane są obce związki często degradujące biosferę. Obecnie do grona tych niezwykle niebezpiecznych technologii mają dołączyć całe kombinaty przemysłowe wysysające bezpośrednio z powietrza dwutlenek węgla CO2.

Jak podał portal FreeThink.com „Według firmy BlackRock, która właśnie zainwestowała ponad pół miliarda dolarów swoich klientów w największą na świecie instalację do usuwania dwutlenku węgla z atmosfery, bezpośrednie wychwytywanie z powietrza jest opłacalną inwestycją”.

„Według ekspertów ds. klimatu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych nie wystarczy, aby zapobiec najgorszym przewidywanym skutkom zmian klimatycznych — musimy także usunąć część dwutlenku węgla (CO2), który już wyemitowaliśmy do atmosfery. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego są systemy bezpośredniego wychwytywania z powietrza. Maszyny te zasysają powietrze z atmosfery, ekstrahują z niego cząsteczki CO2, a następnie uwalniają resztę powietrza z powrotem do otoczenia. CO2 można następnie składować pod ziemią. Chociaż wiemy, że te maszyny działają, to CO2 stanowi zaledwie 0,04% naszego powietrza, a wydobycie go z pozostałych 99,96% jest kosztownym osiągnięciem inżynieryjnym — według stanu na maj 2023 r., usunięcie tony nadal będzie kosztować około 600–1000 dolarów CO2 w istniejącym systemie bezpośredniego wychwytywania z powietrza. W kwietniu 2023 r. firma 1PointFive — spółka zależna Occidental Petroleum skupiająca się na technologii wychwytywania dwutlenku węgla — rozpoczęła budowę największego na świecie obiektu do bezpośredniego wychwytywania powietrza, zwanego STRATOS, w hrabstwie Ector, Teksas. Według 1PointFive, gdy STRATOS będzie w pełni operacyjny, będzie w stanie usunąć z powietrza 500 000 ton CO2 rocznie” – czytamy w artykule.

Im więcej jest w powietrzu CO2 tym większe rosną rośliny, większe są zbiory i generalnie jest to dobre dla środowiska. Jest to szeroko znane zagadnienie wśród naukowców i rolników, którzy pompują CO2 do szklarni, aby mieć większe zbiory. Wprowadzenie więc takich przemysłowych rozwiązań jak fabryki wysysające CO2 jest atakiem na ekosystem lub modyfikacją ekosystemu, która będzie prowadziła do zmniejszania plonów, zmniejszenia roślinności, wymierania lasów i innych obiektów biosfery. Jest to nic innego jak naziemna geoinżynieria, której działanie może mieć wiele innych nieprzewidywalnych skutków dla ziemi i powietrza.

Źródło: PrisonPlanet.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Denisrozrabiaka 25.11.2023 21:14

    Recepta na kryzys:
    Mam taką propozycję, aby zapłacić firmie blackrock 100 mld dolarów pożyczonych od black rock na 20 procent tygodniowo i aby wybudowali obok Intela we Wrocławiu hale taką na 100000 m2 za 20 mln złotych i zatrudnić w niej 20000 hindusów na 1/16 etatu każdy- hala może być pusta byle ciężarówki wjeżdżały i wyjeżdżały.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.