Bioinżynierzy chcą zmienić strzykawki na wzór żądła pszczoły

Opublikowano: 26.08.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1744

Improwizowanych strzykawek używał już Hipokrates, a nowoczesna strzykawka z igłą i tłokiem rozwinęła się już w XV wieku. Jednak wszystkie dostępne konstrukcje są dalekie od doskonałości, a ich wprowadzenie często wymaga dużej siły, co może spowodować, że niedoświadczeni użytkownicy popełnią błędy podczas podawania różnych leków. Strzykawka, która umożliwiłaby wstrzyknięcie przy mniejszym wysiłku, jednocześnie lekko uszkadzając miejsce wkłucia, byłaby niezwykle przydatna w medycynie.

Użądlenie pszczoły wydaje się odpowiednim kandydatem na „zamiennik”, choć pszczoła jest bardzo słaba fizycznie, niezawodnie przebija ludzką skórę i wstrzykuje w nią truciznę. Miniaturowe urządzenia odwzorowujące anatomię użądlenia pszczoły umożliwiłyby dostarczanie leków do organizmu ludzkiego przy minimalnych uszkodzeniach.

Żądło pszczoły jest złożonym narządem. Naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii wykorzystali szybkie obrazowanie, mikrotomografię komputerową i skaningowy mikroskop elektronowy, aby uchwycić szczegółowe obrazy 3D wszystkich elementów żądła, w tym mięśni, nerwów i tkanki gruczołowej. Ich pracę opublikował magazyn „iScience”.

„Nigdy wcześniej nie rejestrowaliśmy zdjęć o tak dużej szczegółowości. Pozwoliły nam dowiedzieć się wiele o funkcjach użądlenia pszczoły” – powiedział bioinżynier i główny autor badania Sridhar Ravi.

„Żądła pszczół to niezwykle złożone struktury z wieloma ruchomymi częściami, które są niezwykle wydajne i skuteczne w swojej pracy. Im więcej go badamy, tym więcej niesamowitych subtelności odkrywamy” – dodała entomolog i współautorka badań Fiorella Ramirez Esquivel.

Wyraźniejsze i dokładniejsze obrazy ujawniły wyjątkowe właściwości mechanizmu obronnego pszczół i wskazały naukowcom możliwe sposoby wykorzystania ich w medycynie. Jeden z pomysłów wiąże się z niejednorodną budową żądła, pokrytymi drobnymi nacięciami skierowanymi w stronę miejsca wkłucia. Wnika ono głęboko w skórę i pompuje truciznę po ukąszeniu przez pszczołę.

„Poprzednie badania wykazały, że użądlenie pszczoły skutecznie przebija skórę przy minimalnym wysiłku. Jednocześnie bardzo trudno jest je wyekstrahować po podaniu. Jest to przydatna funkcja w przypadku wyrobów medycznych, które muszą być wstrzykiwane dokładnie i bez uszkadzania otaczających tkanek” – powiedział Ravi.

Dzięki rekonstrukcjom 3D australijscy badacze stworzyli już prototypowe urządzenie do wstrzykiwania, które naśladuje sposób, w jaki żądło przebija skórę, penetruje tkanki i pompuje do środka truciznę.

Ponadto bioinżynierowie oczekują, że dokonane odkrycia umożliwią opracowanie mikroigieł, udoskonalenie narzędzi chirurgicznych i plastrów medycznych. Jeśli te ostatnie będą dobrze przylegać do skóry, nie będzie konieczności stosowania specjalnych klejów, które mogą powodować podrażnienia i nie nadają się do mokrych powierzchni ciała.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Henryk Sclaveni 27.08.2023 12:48

    Wszytko ładnie pięknie, z wyjątkiem tego, że żądło pszczoły to harpun, który pozostaje w ciele, wyrywając z odwłoku pszczoły gruczoł jadowy wraz z wciąż pompującym jad mięśniem. Po pojedynczym ukąszeniu pszczoła ginie. Chodziło więc pewnie o żądło osy, bo to bardziej przypomina strzykawkę. Nie widzę sensu w igle którą tak trudno jest usunąć z ciała.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.