Atabe Al Hussainiye i działalność charytatywna w Iraku

Opublikowano: 13.04.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 1426

Atabe Al-Hussainiye to organizacja Opiekunów Świętego Sanktuarium Imama Hussaina (a.s.) w Karbali. Pieczę nad nią sprawuje Szejch Abdul Mahdi Al-Karbalai, oficjalny przedstawiciel najwyższego autorytetu religijnego w Iraku – Wielkiego Ajatollaha Sajjeda Alego Al-Sistani.

Sajjed Sistani rzadko pokazuje się publicznie lub udziela wywiadów. Mimo ogromnej sympatii wśród narodu irackiego, z cudem graniczy również ujrzenie jego portretu na ulicach. Nie lubi być też fotografowany. Jest to chyba jeden z tych wyrazów skromności i pogardy dla sławy, często spotykanej wśród islamskich mistyków.

Szejch Al-Karbalai jako opiekun Atabe Al-Hussainiye i reprezentant Sajjeda wygłasza w jego imieniu fatwy. Jedną z najbardziej znanych była ta zobowiązująca Irakijczyków do walki z terroryzmem i wstąpienia do wojska w celu walki z Daesh (ISIS).

O tych wydarzeniach przypomina działające na piętrze świątyni Muzeum Imama Hussaina (a.s.). Możemy tam zobaczyć zniszczone części sanktuarium, jak np. drzwi świątynne z których skradzione zostały dodatki ze szczerego złota i szlachetnych kamieni, karabiny snajperskie męczenników, którzy odpowiedzieli na błogosławioną fatwę z 2014 roku, wzywającą do ochrony ziemi i świętych miejsc przeciwko ISIS, jak i przebite kulami części grobowca, z czasu gdy terroryści weszli do środka meczetu. Dyrektor Muzeum, Ghassan Al Shahristani, przybliżył nam historię wojen współczesnych jak i samych wydarzeń pod Karbalą, wyjaśniając też, że Atabe Al-Husseiniye w całej swojej działalności podąża za spuścizną nauk, które pozostawił po sobie Imam Hussain (a.s).

Szejch Al-Karbalai kieruje wieloma projektami charytatywnymi, które zainaugurował w imieniu Świątyni, a które dla umęczonego wojną narodu są zbawienne i mają ogromny wpływ na rozwój zniszczonego przez konflikty zbrojne kraju.

Milionowe inwestycje pożytku publicznego opłacane są w całości z datków wiernych, a po budowie nadal wspierane i dofinansowywane. Świątynia Hussaina (a.s.) nie jest zresztą jedyną, która prowadzi działalność charytatywną. Inne sanktuaria, w których znajdują się grobowce Imamów (a.s.), działają na podobnej zasadzie, choć może nie z takim rozmachem jak to, któremu chcę poświęcić niniejszy tekst i którego inwestycje miałam okazję zobaczyć.

System ekonomiczny w islamie

Na terenie świątyni co kilkadziesiąt metrów napotykamy szklane boksy, do których odwiedzający mogą wrzucać jałmużnę. Nakaz dzielenia się majątkiem i działalność charytatywna mają swoje źródło w samym „Koranie”. Islam kładzie bardzo duży nacisk na wspieranie potrzebujących, sierot czy pomoc w spłacie długów. Dobrowolna jałmużna, tzw. sadaqa, jest bardzo wysoko zalecaną formą odkupienia grzechów i szukania bliskości Boga. Z kolei tzw. zakat jest obowiązkowym 2,5-procentowym podatkiem nałożonym na wiernych (z wyjątkiem najuboższych), płaconym raz do roku w miesiącu Ramadan jako warunek przyjęcia postu. Muzułmanie szyiccy dodatkowo płacą też obowiązkowo tzw. khums. Jest to 1/5 rocznego zysku po pokryciu swych podstawowych wydatków.

Wszystkie te datki są częścią islamskiego systemu ekonomicznego, mającego na celu wprowadzenie sprawiedliwości społecznej poprzez wspieranie najbardziej potrzebujących, którzy mają w ten zagwarantowany przez Boga sposób swój udział w majątku bogatych. Bogaci zaś, obdarzeni łaską dobrobytu, muszą traktować swój majątek jako własność Boga, którą Najwyższy powierzył im w depozycie. Dzięki takiej braterskiej mentalności, społeczeństwo cechuje silne poczucie wspólnoty, współczucia i wzajemnej wdzięczności. Nie ma też miejsca na egoizm lub poczucie, że ktoś zawdzięcza coś sam sobie. Nie, wszystko pochodzi od Boga i należy do Boga.

Al-Zahra – uniwersytet dla kobiet

Pierwszym z projektów, który chciałabym opisać, jest uniwersytet, na którym studiują wyłącznie kobiety. Pomysł projektu zapoczątkował były Minister Szkolnictwa Wyższego, a fundamenty położył w roku 2018 opiekun świętego Sanktuarium Husseina – Szejch Abdul Mahdi Al-Karbalai.

Obiekt zbudowany został z rozmachem: sala konferencyjna na najwyższym światowym poziomie, multikino z imponującym wystrojem i grawerowanymi wersami „Koranu” na ścianach. Zainwestowano też w najlepszej jakości sprzęt, oświetlenie i nagłośnienie. Na terenie kompleksu znajduje się Wyższa Szkoła Zdrowia i Technologii Medycznej, Wyższa Szkoła Farmacji oraz Wyższa Szkoła Edukacji. Wszystkie podzielone są na wydziały, takie jak: anglistyka, arabistyka, matematyka, anestezjologia, psychoterapia czy radiologia.

Studentki mają zapewnione wszystko, aby wykształcić się na najwyższym poziomie. Jeśli więc – jak powiedział nam członek zarządu oprowadzający nas po budynku – ktoś nie zda egzaminów, to zawdzięcza to sam sobie. Jeśli chodzi o koszty, są one nieporównywalnie niższe od kosztów innych uczelni tego typu na Bliskim Wschodzie.

Prezydent uniwersytetu, prof. dr Zainab Al-Mulla Al-Sultani tak mówi o projekcie: „Uniwersytet dla kobiet jest nie tylko instytutem edukacyjnym, ale także projektem rozwoju naukowego non-profit, tak jak został wprowadzony przez Sekretariat Generalny Świętego Sanktuarium Al-Hussaina, ślubując, że wiara i nauka to dwa podstawowe źródła zapewniające jednostce bezpieczeństwo i ochronę. (…) w świętej intencji, aby edukacja akademicka utorowała Świętej Instytucji drogę do ponoszenia odpowiedzialności za budowanie systemów intelektualnych i moralnych społeczeństwa, a zwłaszcza budowanie ich z kobietami, którym Wszechmogący udzielił błogosławieństwa wychowywania pokoleń i wartościowych ludzi oraz w celu osiągnięcia zasad i wartości ucieleśnionych w misji humanistycznej, zwłaszcza w kobiecej misji Hussainiya”.

Warith – Międzynarodowy Instytut ds. Raka

To kolejny projekt zainicjowany pod zwierzchnictwem Świętego Sanktuarium Imama Husseina (a.s.) i pod patronatem Urzędu Zdrowia i Edukacji Medycznej. Jest jedyną tego typu placówką w Iraku i jak przeczytać możemy na jego stronie internetowej: „Instytucja działa na rzecz świadczenia zintegrowanych usług medycznych opłacanych przez Sanktuarium Hussaina w ramach inicjatywy Fayd Al-Imam Al-Hussein Medical, aby służyć pacjentom i oszczędzić im kłopotów z podróżowaniem poza nasz kraj, zapewniając najlepsze usługi o międzynarodowych standardach i wysokiej jakości”.

Z oświadczenia dla prasy możemy dowiedzieć się, że w czerwcu 2022 Święte Sanktuarium wypłaciło Instytutowi Warith 405 milionów dinarów na koszty leczenia dzieci, obejmując tym wszystkie irackie dzieci leczone w placówce. Należy tu nadmienić, że hospitalizacja pacjentów do 15 roku życia jest darmowa. Zarząd Świątyni wziął na siebie odpowiedzialność za ich opiekę, nawet jeśli trwa ona kilka lat. Ostatnio mówi się o podwyższeniu tego wieku do lat 18.

Szpital dla kobiet – Khadija Al-Kubra (a.s.)

Otwarta w lipcu 2022 roku placówka oprócz specjalizacji w położnictwie obejmuje wszystkie inne usługi medyczne dla kobiet. Zapewnia również opiekę dzieciom, szczególną uwagę zwracając na dzieci z autyzmem. Cały personel szpitala, czy to administracyjny, usługowy, pielęgniarski czy medyczny, składa się wyłącznie z kobiet. Pacjenci szpitala to również tylko kobiety z małymi dziećmi.

Opiekun Sanktuarium Hussaina (a.s.), Szejch Al-Karbalai w dniu otwarcia tej instytucji powiedział: „Religia islamu i wszystkie prawdziwe i mądre religie boskie w swojej misji promowania wartości humanistycznych zwróciły szczególną uwagę na kobiety, wzmacniając ich godność i chroniąc ich prawa. Ponieważ kobiety chcą konsekwentnie przestrzegać islamskich przepisów szariatu, usługi medyczne świadczone są na ich rzecz wyłącznie przez żeński personel medyczny”. Dodał też: „W celu wzmocnienia i rozwoju kobiecego personelu medycznego w naszym kraju oraz podniesienia poziomu naukowego i akademickiego w Iraku, Święte Sanktuarium Imama Hussaina zwróciło szczególną uwagę na ustanowienie zarówno instytucji edukacyjnych, jak i zdrowotnych, świadczących usługi wyłącznie dla kobiet”.

Inne duże projekty Atabe al-Hussainiye to Szpital Kliniczny Al-Mujtaba (a.s.), zajmujący się transplantacją szpiku i hematologią, wspierany regularnie datkami z Sanktuarium, czy Szpital Al-Safeer, specjalizujący się w leczeniu bezpłodności, który wykonuje ponad 1000 poważnych operacji miesięcznie, a średnio 12000 operacji rocznie, przy czym wszystkie są bezpłatne.

Warto wspomnieć też o Uniwersytecie Warith Al-Anbiyaa – uczelnia, która znalazła się w światowych rankingach, składająca się z Wyższej Szkoły Inżynierskiej, Wyższej Szkoły Prawa, Wyższej Szkoły Pielęgniarstwa, Wyższej Szkoły Nauk Islamskich oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Ekonomii. Rektor uniwersytetu, powiedział, że celem powołania tej uczelni nie jest zysk, ale kształcenie i podnoszenie poziomu naukowego w Iraku. Co z kolei potwierdził Szejk Al-Karbalai podczas sympozjum, mówiąc, że: „Świątynia Imama Husseina nie dąży do materialistycznych celów, ale stara się wzbogacić dziedziny wiedzy w naszym kraju”.

Uniwersytet posiada na swym terenie zakwaterowanie, w którym mieszkają też zagraniczni studenci. Oferuje też 3-letnie kursy religioznawstwa prowadzone w językach: arabskim, angielskim i perskim. Lekcje obejmują recytację „Koranu”, jego interpretację, wierzenia islamskie, prawo i krótką biografię Ahlul-Bayt (a.s.). Instytut pokrywa wszystkie wydatki związane z wizą studencką, wyżywieniem i zakwaterowaniem oraz zapewnia duże zniżki dla studentów, których jeden z członków rodziny zginął męczeńską śmiercią.

Będąc pod wrażeniem rozmachu działalności i ogromnych środków przeznaczanych na służbę ludziom, spytałam kilku Irakijczyków, co w takim razie robi ich rząd? Odpowiadali, że zajęty jest korupcją, a jego działalność jest co najwyżej na poziomie 25% całej działalności Organizacji Świątynnej.

Autorstwo: Sandrella Malazi
Źródła: Al-Islam.org.pl, WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.