Rozszerzony front bliskowschodni

Opublikowano: 07.03.2024 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1939

Według oceny IDF około 30 rakiet zostało wystrzelonych w barażowym ogniu przez Hezbollach na 3 istotne cele w Izraelu w dniu 6 marca br. Źródłem ostrzału był Liban.

Rakiety wycelowane w miejscowości Manara i Kiryat Shimona, chronione przez system obrony przeciwlotniczej zwany Żelazną Kopułą, zniszczyły obiekt wojskowy i elektrownię. Skutkiem – trzy miejscowości pogrążyły się w ciemnościach. Stronie izraelskiej udało się strącić jedynie 10 z nadlatujących rakiet.

Siły IDF odpowiedziały ogniem artyleryjskim skierowanym w źródło ostrzału. Zaciekła wymiana ognia trwa od dwóch dni, co, jak się wydaje, przenosi ciężar działań wojskowych z Gazy na północną granicę Izraela. Po zniszczonym przez Hezbollah czołgu Merkawa, Izrael zaatakował stanowiska ogniowe Hezbollahu.

Wysłannik USA – Amos Hochstein (ku bezradnej irytacji Amerykanów pracownik Mossadu) spotkał się z ministrem obrony Gallantem. W rozmowie padła zapowiedź pogłębionej interwencji w Libanie. Przebywając w Bejrucie, amerykański wysłannik miał nakłaniać strony do rozmów. Premier Najib Mikati zaapelował o zawieszenie ognia i zakończenie wrogich działań w obliczu nadchodzącego Ramadanu. Hochstein wyraził nadzieję na uzyskanie stabilności w regionie.

W izraelskich atakach na Liban od listopada ubiegłego roku zginęło dotąd 230 żołnierzy Hezbollahu, w tym jeden z wyższych dowódców – Hassan Husein Salami i 30 osób cywilnych. Izraelska strona odnotowała przez ten okres stratę 10 wojskowych z IDF i 30 cywilów.

Hezbollah przyjął do swoich szeregów drobne ugrupowania gotowe przyłączyć się do wojny w imię wsparcia Hamasu i pomocy Gazie.

Islamska Grupa Oporu (IRI) z Iraku, 1 marca br. atakiem dronów zniszczyła izraelską fabrykę chemiczną w Hajfie. Przed dokonaniem ataku grupa zapowiedziała „walkę, dopóki nie zostaną zniszczone wszystkie twierdze wroga” w imię solidarności z Palestyńczykami. Wideo utrwaliło przygotowania na chwilę przed odpaleniem dronów. Port Hajfa był już kilkakrotnie obiektem ostrzału na przestrzeni ostatnich pięciu miesięcy. Otwiera się więc szerszy front wojny bliskowschodniej.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com [1] [2] [3]
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.