Argentyńscy Mapucze przeciwko szczelinowaniu

Opublikowano: 28.02.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

ARGENTYNA. Podczas gdy nowe techniki wydobycia surowców naturalnych, takie jak szczelinowanie hydrauliczne, są chwalone przez niektórych entuzjastów jako rozwiązanie importu energii do Argentyny, rdzenne społeczności, które mieszkają w obszarach gdzie można je zlokalizować twierdzą, że ta działalność stanowi dla nich zagrożenie. Członkowie ludu Mapucze oskarżają rząd Argentyny o agresywne działania mające na celu zwiększenia dostaw energii poprzez umożliwienie koncernom naftowym eksploatacje ich ziem, co spowoduje nieodwracalne szkody środowiskowe i społeczne

W grudniu 2010, firma Yacimientos fiscales Petroliferos (YPF), należąca do hiszpańskiej firmy Repsol, ogłosiła, że znaleziono duże rezerwy gazu łupkowego w południowej prowincji Neuquen, a potem odkryła jeszcze większe zasoby w tej samej lokalizacji. Obecnie badania w Neuquen prowadzą również amerykańskie koncerny Chevron, Exxon Mobil oraz Apache (sic!). Istnieją nadto plany poszukiwań w prowincji Rio Negro, decyzja czy zezwolić na poszukiwania w Mendoza i Chubut jeszcze nie zapadła. Według amerykańskiego Departamentu Energii, Argentyna posiada trzecie co do wielkości potencjalne rezerwy gazu niekonwencjonalnego na świecie zaraz za Chinami i Stanami Zjednoczonymi.

„Nie ma wątpliwości, że wszystkie oficjalne komunikaty na ten temat są bezpośrednim i wyraźnym zagrożeniem dla życia i kultury społeczności Mapuczów” – przestrzega Jorge Nahuel, członek jednej z rad Mapuczów należących do mapuczańskiej konfederacji w Neuquen. W listopadzie 2011 roku członkowie społeczności Gelay Ko z Neuquen, zablokowali prace koncernu Apache, podkreślając, że lokalni mieszkańcy nie byli wcześniej konsultowani. Jorge Nahuel wyraża dezaprobatę wobec nowych technik takich jak szczelinowanie hydrauliczne. Przypomina, że w Argentynie nie ma żadnych programów ani polityki nakierowanych na badania rzeczywistego wpływu tej technologii na środowisko.

Poszukiwania konwencjonalnej ropy i gazu w Nequen rozpoczęły się 60 lat temu. Rdzenni mieszkańcy regionu szacują, że istnieje tam już 200 różnych odwiertów i domagają się zakończenia podobnej działalności na przestrzeni bieżącej dekady. Indianie Mapucze ze wsi Cristiana Lincopán informują, że zanieczyszczenie środowiska w ich sąsiedztwie jest bardzo duże: członkowie społeczności cierpią na utratę wzroku, choroby skórne i biegunkę. „Prawda jest taka, że firma Apache zabija nas dzień po dniu”. We wrześniu 2001 roku niemiecki ośrodek Umweltschutz przeanalizował wpływ prac na środowisko w sąsiedztwie społeczności Kaxipayiñ i Paynemil. Zlokalizowano 63 tysiące metrów sześciennych gleby zanieczyszczonej chromem, ołowiem, arsenem, naftaliną i pirenem, a także inne metale ciężkie w wodzie, których zagęszczenie przekraczało prawnie akceptowany poziom.

Gabriel Cherqui, przedstawiciel społeczności Kaxipayiñ powiedział, że od początku 2011 roku zablokowali obecność Repsolu w regionie, ponieważ lokalnym urzędnikom rządowym nie udało się oczyścić bieżących szkód środowiskowych. W 2002 roku jego społeczność, wraz z sąsiednią Paynemil, pozwały YPF Repsol za szkody społeczno-środowiskowe i kulturowe. Wówczas koszt oczyszczenia szacowano na 445 mln dolarów amerykańskich, dzisiaj według Cherqui ta kwota waha się już w granicach 1,6 mld dolarów.

James Anaya, specjalny sprawozdawca ONZ ds. ludów tubylczych, swoją wizytę w Argentynie pod koniec 2011 roku, zakończył wezwaniem by argentyńskie instytucje zrobiły więcej aby bronić praw ludności autochtonicznej.

Według danych z Obserwatorium rdzennej ludności w Neuquen, w prowincji istnieje 59 społeczności Mapucze. Dziewiętnaście spośród nich żyje w sąsiedztwie branży naftowo-gazowej lub są zagrożone bieżącymi planami rozszerzenia poszukiwań. Zagrożone eksploatacją kopalin są również społeczności Wichi w prowincji Salta oraz Mapucze i Tehuelcze w Patagoni.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Comunidade Mapuche
Na podstawie: Hernán Scandizzo „Oil Drilling Threatens Indigenous Mapuche in Argentina”, intercontinentalcry.org, eurasiareview.com
Dla “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o