100 mln ludzi na świecie nie stać na lekarza

Opublikowano: 04.05.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1413

Z raportu opublikowanego przez WHO i Bank Światowy wynika, że ponad połowa populacji nie jest w stanie uzyskać dostępu do potrzebnych świadczeń medycznych – a rosnące koszty opieki zdrowotnej wpędzają w ubóstwo.

Ponad 800 milionów ludzi wydaje na zdrowie około 10 procent budżetu domowego. 100 milionów podpisałoby się pod stwierdzeniem, że koszty opieki medycznej wpędziły ich w skrajne ubóstwo.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, stwierdził: “To absolutnie nieakceptowalne, że połowa świata wciąż nie ma dostępu do najbardziej podstawowych usług zdrowotnych.”

Ale z tych danych wyciągnął wnioski na korzyść powszechnych, państwowych systemów ubezpieczeń. Według niego prywatyzacja służby zdrowia pogłębia jedynie nierówności i zwiększa liczbę wykluczonych bądź stopniowo wykluczonych z „rynku zdrowia”. Jako rozwiązanie proponuje wdrażanie na całym świecie systemów powszechnych ubezpieczeń UHC-Universal Heatlh Coverage – na wzór Wielkiej Brytanii i jej National Health Service. Wielka Brytania jest według szefa WHO niekwestionowanym liderem dostępu do usług medycznych na szeroką skalę również dlatego, że posiada osobny system wprowadzania innowacji (praktycznie osobny byt podobny do ministerstwa czuwa nad informatyzacją służby zdrowia, wprowadzaniem nowych terapii i działalnością edukacyjną oraz profilaktyczną. Odpowiada też za szkolenia personelu). Służba zdrowia w Wielkiej Brytanii w obecnym kształcie funkcjonuje od 1948, zatrudnia w sumie 1,5 mln pracowników. W czerwcu będzie świętować 70-lecie.

Według agencji Bloomberga najbardziej efektywne systemy zdrowotne to te, które wychodzą naprzeciw starzejącym się społeczeństwom i są względnie tanie. Oprócz Wielkiej Brytanii, chwalone (również przez WHO) są systemy Kostaryki, Kolumbii, Meksyku i Malezji.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 04.05.2018 17:03

    No i dzięki temu wielu ludzi nie zostanie wiecznie chorymi i otrutymi przez lekarzy…. ale tak na poważnie to:

    Wygląda to tak: zabierzemy ludziom pieniądze w podatkach, przehulamy co się da, część damy koleżkom z koncernów farmaceutycznych aby sprzedali nam leki które potem rozdamy tym ludziom według specyficznych kryteriów. Kryteria są takie, że nie każdy się kwalifikuje, tylko musi udowodnić, nie każda choroba się kwalifikuje itd. Ogólnie chodzi o to, żeby zapłacić dużo za leki i mało rozdać. Im drożej tym więcej zostanie na kampanie wyborczą i specjalistów od wizerunku.

    A może zrobić tak? Wszystkie firmy o obrocie powyżej ustalonej sumy które produkują leki, lub udzielają licencji na produkcję leków muszą równowartość połowy swojego przychodu oddać w postaci leków. Przy marży powiedzmy 800% to będzie leków pełno na rynku. Problem pojawi się dopiero wtedy, gdy producenci upadną. Zatem trzeba jeszcze jeden przepis, że jeżeli producent przestaje produkować jakiś lek na który ma wyłączność to patent jak i technologia jego produkcji jest uwalniana i każdy może go produkować. Powstanie wiele małych firm które zadowolą się niewielkim zyskiem i nie będą przekraczały tego progu.

    To nie jest jakiś przemyślany plan, tylko rzucam go jako taki pomysł do dalszego rozważania.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.