Zamiast mieszkań socjalnych rząd zbuduje noclegownie

Opublikowano: 04.11.2016 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 731

W Polsce jest 36 tys. osób bezdomnych. Większość z nich może liczyć jedynie na miejsce noclegowe w schronisku. Trafiają do nich również kobiety z dziećmi, byli więźniowie i osoby po eksmisjach. Większość z nich spędza w ośrodkach długie lata. Przygotowany przez rząd “Narodowy program Mieszkaniowy”, tę patologiczną sytuację jeszcze pogłębi.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pisze w projekcie: „Z punktu widzenia spraw mieszkaniowych najważniejsze jest zapewnienie osobom bezdomnym schronienia, szczególnie w miesiącach zimowych”. I proponuje budowę nowych schronisk dla bezdomnych. Mają mieć 3 tysiące nowych miejsc noclegowych.

W tym czasie rząd panuje wybudowanie zaledwie 600 mieszkań chronionych dla ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym. Do tej pory, takich mieszkań jest w całej Polsce 2700 – stanowczo za mało w stosunku do potrzeb. Co więcej, zapowiadane lokale dedykowane będą wychowankom domów dziecka i osobom z niepełnosprawnością, a nie wychodzącym z bezdomności.

Jakuba Wilczek, prezesa Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności uważa, że rząd nie ma pojęcia ani o tym, czym jest bezdomność, ani co z ludźmi wykluczonymi robić. – Skupienie się na dalszym rozwoju schronisk to zaprzepaszczenie szansy na przejście od pasywnej i kosztownej polityki polegającej na utrzymaniu bezdomnych w placówkach do polityki aktywnej, polegającej na jak najszybszym przywracaniu ich do społeczeństwa – powiedział Onetowi.

Pracujący z bezdomnymi uważają, że do rozwiązania problemu potrzebne są praca i mieszkania dedykowane konkretnym osobom bezdomnym. Takim, które pracując i mieszkając przez rok czy dwa, pod okiem specjalistów będą wracać do samodzielnego życia.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. 8pasanger 04.11.2016 22:50

    Segregacja społeczna uber alles! Ludzie biedni(czyli 60% społeczeństwa mają pogardzać tymi, którzy mają jeszcze gorzej.A bezdomni jako ,,nowi Żydzi” będą tkwić latami w piekle ,,schronisk” z personelem, który by się świetnie poczuł w Auschwitz….będę musieli w tym piekle ,,zasługiwać” na udzielenie im większej pomocy mieszkaniowej, na które nigdy nie zasłużą.
    Ile w tym sensu tłumacą raczej dzieła Dickensa,piosenki typu: https://www.youtube.com/watch?v=VtsMVI8Fles Łajdacki pomiot, łotrowskie nasienie jakoś sobie w Australii poradziło….
    Polecam ,,Pamiętnik z dekady bezdomności” Anny Łojewskiej opisujący ten system, w którym organizacje dostają kasę za każdy miesiąc pobytu osoby, której ,,pomagają wychodzić z bezdomności”.Tyle, że jak już pomogą to przestają dostawać kasę za ,,pomoc”.Spokojnie jednak nasz system społeczny oparty na pogardzie i draństwie wobec czlowieka upadnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.