Zakaz przemieszczania na święta? Jest pewien problem

Opublikowano: 20.03.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 3074

Jak donoszą media, w Kancelarii Premiera nieoficjalnie trwają prace nad sposobem wprowadzenia na Wielkanoc tzw. twardego lockdownu – czyli zakazu przemieszczania się. Może być jednak problem z wprowadzeniem takiego wymogu z punktu widzenia prawa.

Sąd Najwyższy potwierdził kilka dni temu, że wprowadzony w zeszłym roku zakaz przemieszczania się był bezprawny. Jednak prof. Andrzej Horban, doradca szefa rządu ds. epidemii, uważa, że rząd intensywnie rozważa wprowadzenie podobnego zakazu tuż przed świętami i ma to zależeć „od rozsądku ludzi”.

Prawnicy twierdzą, że rząd ma do wyboru dwie ścieżki: albo zignoruje wyrok SN i po raz kolejny wprowadzi zakaz rozporządzeniem, lub wprowadzi stan klęski żywiołowej, który wydanie takiego zakazu w pełni uzasadnia od strony prawnej.

Prawniczka Sylwia Gregorczyk-Abram stwierdziła w rozmowie z Gazetą.pl: „Rozwiązanie, by zakaz przemieszczania się był zgodny z prawem, jest bardzo proste. Obostrzenia tego rodzaju nie mogą być wprowadzane na podstawie rozporządzeń, musi to zostać wprowadzone ustawą.( …) Konieczne byłoby zatem ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, jednego ze stanów nadzwyczajnych przewidzianych w Konstytucji RP. Wówczas rząd miałby ścieżkę do wprowadzenia takich obostrzeń. To w zasadzie jedyne rozwiązanie”.

Stwierdziła również, że jeśli rząd się na to nie zdecyduje, będzie to niezgodne z Konstytucją i znów pojawią się wyroki sądu podważające obostrzenia. Nie można również wprowadzić zakazu poprzez ustawę o chorobach zakaźnych, ponieważ według ekspertki ta dotyczy innych sytuacji.

Od soboty 20 marca w całej Polsce wchodzą kolejne obostrzenia, z wariantem „ostatecznym w grze”. Jeśli liczba zakażeń przekroczy 30 tys. przypadków dziennie, rząd chce zdecydować się na zamknięcie salonów fryzjerskich, salonów tatuażu, salonów optycznych, kosmetycznych, a także wolnostojących sklepów odzieżowych czy budowlanych, niedostępne miałyby być też księgarnie, salony prasowe oraz sklepy z artykułami budowlanymi lub elektronicznymi

Mówił o tym również minister zdrowia Adam Niedzielski: „Jeżeli dojdzie do dalszego drastycznego pogorszenia sytuacji, to być może będziemy zmuszeni podjąć dodatkowe decyzje, które jeszcze zwiększą obostrzenia. Kolejne ewentualne kroki będą typowym lockdownem, gdzie będziemy zamykać wszystko”.

Na razie do 9 kwietnia zamknięte będą hotele, teatry, kina, muzea, galerie, baseny, siłownie, sauny, solaria i obiekty sportowe, ograniczona zostanie także działalność centrów handlowych. Nauka zdalna w całej Polsce zostanie wprowadzona także w klasach I-III.

Prof. Horban zaś przewiduje, że nawet szczyt epidemii, czyli przekroczenie 40 tys. przypadków dziennie, jest w najbliższej przyszłości możliwe. Dodał jednak, że w maju lub czerwcu możliwa jest poprawa sytuacji, kiedy „szczepienia zaczną już być bardziej efektywne”. W tej chwili, jak twierdzi, nie ma już na oddziałach praktycznie pacjentów w wieku 80-90 lat, ci są bowiem w większości wyszczepieni.

Autorstwo: Antonina Świst
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. polach 20.03.2021 11:07

  “już na oddziałach praktycznie pacjentów w wieku 80-90 lat, ci są bowiem w większości wyszczepieni” raczej na cmentarzu przez grabarzy Narodu…

 2. Jack Ravenno 20.03.2021 20:46

  Nie wyszczepieni ty ch… Horbanie tylko wytrzebieni. Spora różnica, nie?

 3. Kaczor3333 21.03.2021 19:21

  „Jeżeli dojdzie do dalszego drastycznego pogorszenia sytuacji, to być może będziemy zmuszeni podjąć dodatkowe decyzje, które jeszcze zwiększą obostrzenia. Kolejne ewentualne kroki będą typowym lockdownem, gdzie będziemy zamykać wszystko” Te słowa wycedził Pinokio, które nagrał na syntezatorze mowy.

 4. BANDZIORkaq 21.03.2021 21:42

  #polach
  Z ust mi to wyjąłeś, staruszki na cmentarzu, zaraz nie będzie komu zasilać statystyk
  W zeszłym roku to była jedna wielka niewiadoma, nikt nie wiedział czy ma się bać, myć ręce, nosić szmaty, siedzieć w domu i czy na klamce od drzwi nie siedzi śmiertelny zarazek ani jakie mamy szanse w starciu z nim. Wtedy wzięli nas lockdownem z zaskoczenia i na nieświadomce. Ale świat poszedł do przodu, ludzie już wiedzą że zagrożenia nie ma, a jeśli już to znikome i dla garstki osób, które na dziś dzień powinny być już zaszczepione. Wprowadzenie lockdownu na tym etapie będzie miało taki sam skutek jak nakaz noszenia masek, połowa się nie zastosuje, 1/3 wyśmieje, reszta to pół na pół covidianie i poszukiwani przestępcy, którzy nie chcą wpaść z tak błahego powodu. Już widzę te tabuny milicjantów sprawdzające czy właśnie udaje się do apteki po tampony, czy po bułki do spożywczego. Do tego jeszcze najlepiej prohibicja . Żenada osiąga zenit.

 5. kufel10 23.03.2021 03:47

  @ BANDZIORkaq
  Wcale nie wiedzą, mijam ich na mieście to wszystko schowane w szmatach patrzą się na mnie jak na obcokrajowca. Ręce myją tym spirytusem, nawet w autach siedzą dość często w maskach. Parę % nas tu wie, ale to tak bezpiecznie szacuję na nie więcej niż 20%. Ciekawe czasy – idiotę poznasz z daleka, ma to i swoje plusy, jeśli ktoś się interesuje statystyką. Słuchajcie, absolutnie szczerze Wam powiem – gdyby nie internet i radio (tv nie ogladam) oraz ci w/w w szmatach na twarzy, to w ogóle bym się nie poznał, że coś jest nie tak. Wszystko się u nas toczy po staremu, jeszcze towary luksusowe nieco podrożały, ale wahania się zdarzają. To taka pandemia strachu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.