Zakaz budowy sieci 5G w Bałcziku w Bułgarii

Opublikowano: 08.10.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1609

Rada gminy Bałczik w Bułgarii na wniosek swojej społeczności zdecydowała się wprowadzić moratorium na budowę sieci 5G, informuje Bułgarska Telewizja Państwowa. Zakaz będzie obowiązywał przez rok.

Petycję przeciwko 5G podpisało ponad dwieście osób. Według Mariana Popova – organizatora zbiórki podpisów – nie jest jasne, czy technologia ta jest bezpieczena. Wyraził nadzieję, że w innych gminach zostanie wprowadzony podobny zakaz i, że państwo przeprowadzi konieczne badania naukowe, które potwierdzą bezpieczeństwo 5G.

„Jest wiele europejskich badań w tym kierunku, które sugerują, że w dłuższej perspektywie istnieje potencjalne ryzyko korzystania z sieci 5G. Dlatego uważamy, że jako obywatele nie możemy odpowiednio ocenić, czy jest to dobre czy złe dla zdrowia ludzkiego. Lepiej poczekać, o ile Bułgaria na razie jest daleka od korzystania z sieci 5G o pełnej mocy. (…) Mamy wystarczająco dużo naukowych materiałów, w których twierdzi się, że częstotliwość fal może spowodować uszkodzenia komórek ludzkiego ciała” – powiedział Popov.

Obywatele są zdania, że obowiązkowy okres próbny powinna przejść najpierw Europa, a potem można podłączyć Bułgarię, dodał inicjator akcji. „Uważam, że jest to rozsądny wymóg, biorąc pod uwagę fakt, że Bułgaria nie ma niezależnych organów regulacyjnych. Tego zdanie nie widzę. Pozwolić na spekulacje na temat jakiejś technologii i nadużywać tego tematu dla osiągnięcia korzyści majątkowych w najbardziej skorumpowanym kraju w UE, myślę, że jest na to za wcześnie” – powiedział członek administracji Bałczika Vladimir Lafazanski.

Z kolei inny członek administracji Simeon Gospodinov wyraził sprzeciw wobec takiego zakazu. Urzędnik zwrócił uwagę, że ani WHO, ani UE nie informowały o negatywnym wpływie tej technologii. Według niego taka decyzja została podjęta z powodu niewiedzy lub nadmiernego informowania obywateli poprzez wykorzystanie sieci, których rozwój atakują. „Nie odmawiam naszym współobywatelom prawa do odczuwania niepokoju o coś nowego, czego nie znają. Dla mnie to też jest nieznane, nie znam wpływu tej technologii. (…) Będziemy pierwsi w kraju z taką, delikatnie mówiąc, absurdalną decyzją, bo strach przed czymś nowym jest oznaką ciemnoty” – powiedział Gospodinov.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.