Bułgaria i Rumunia dołączyły do Strefy Schengen

Opublikowano: 01.04.2024 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1458

Komisja Europejska ogłosiła, że Bułgaria i Rumunia oficjalnie dołączyły do strefy Schengen 31 marca 2024 roku. Decyzja ta stanowi istotny kamień milowy w drodze obu krajów ku integracji europejskiej, zapowiadając erę zwiększonej swobody przemieszczania się i współpracy w Unii.

Ogłoszenie Komisji Europejskiej jest wynikiem wieloletnich wysiłków i negocjacji, podkreślając zaangażowanie zarówno Bułgarii, jak i Rumunii w spełnienie rygorystycznych kryteriów określonych w Umowie Schengen. Wraz z wdrożeniem zasad Schengen, oba kraje odczują zniesienie kontroli na wewnętrznych granicach powietrznych i morskich, ułatwiając bezproblemowe podróżowanie po wspólnym terytorium.

Komisja Europejska wita to wydarzenie jako historyczne osiągnięcie, podkreślając przełomowy wpływ, jaki będzie miało na strefę Schengen. Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, określiła przystąpienie Bułgarii i Rumunii jako „wielki sukces” i „historyczny moment” dla strefy Schengen, podkreślając wspólny wysiłek w budowaniu silniejszej i bardziej zjednoczonej Europy.

Przystąpienie Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen nie tylko poszerza największy na świecie obszar swobodnego przemieszczania się, ale także wzmacnia bezpieczeństwo i współpracę między państwami członkowskimi. Oba kraje od dawna są doceniane za wysiłki w spełnieniu niezbędnych wymagań, co potwierdzają raporty oceny Schengen Komisji Europejskiej sięgające 2011 roku.

W przygotowaniu do tego doniosłego wydarzenia Bułgaria i Rumunia podjęły kompleksowe środki mające zapewnić płynne stosowanie zasad Schengen. Dodatkowo została ustanowiona regionalna inicjatywa współpracy policyjnej, obejmująca państwa członkowskie wzdłuż kluczowych szlaków migracyjnych, mająca na celu skuteczne rozwiązywanie problemów związanych z przestępczością transgraniczną.

Jednak droga do przystąpienia do strefy Schengen nie była bez przeszkód. W grudniu 2023 roku Węgry wyraziły obawy co do przystąpienia Sofii, grożąc wetem dla wejścia Bułgarii do strefy Schengen, chyba że spełnione zostaną pewne warunki. W szczególności Węgry domagały się anulowania opłat tranzytowych za rosyjski gaz — dowód na złożoną dynamikę polityczną panującą w Unii Europejskiej.

Po włączeniu Bułgarii i Rumunii obszar strefy Schengen będzie obejmować 29 państw członkowskich, umacniając tym samym jego status jako fundament integracji europejskiej. W miarę jak Rada UE rozważa zniesienie kontroli na wewnętrznych granicach lądowych, wizja bezgranicznej Europy staje się coraz bardziej realna, obiecując większą mobilność, dobrobyt i jedność dla wszystkich obywateli Unii.

Źródło: Brytol.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 01.04.2024 13:43

    Pękna bajka…ale to TYLKO bajka. rzeczywistość jest inna…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.