W Meksyku zakaz aborcji bez wyjątków jest nielegalny

Opublikowano: 09.09.2021 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1011

Karanie za aborcję jest niezgodne z konstytucją – orzekł Sąd Najwyższy Meksyku. To kolejny krok naprzód w sprawie praw kobiet w Ameryce Łacińskiej.

Pod koniec ubiegłego roku aborcję – do 14 tygodnia ciąży – zalegalizowała Argentyna. W kwietniu w Ekwadorze zdecydowano, iż przerwanie ciąży powstałej w wyniku gwałtu nie może być karane. Teraz historyczny wyrok zapadł w Meksyku. Dziesięcioro sędziów Sądu Najwyższego orzekło, iż przepisy zakazujące aborcji w każdych okolicznościach są niezgodne z ustawą zasadniczą.

Sprawa dotyczyła przepisów obowiązujących w stanie Coahuila, ale może stać się precedensem, który zainicjuje zmiany w całym kraju. Decyzję tę już przyjęły z radością tysiące kobiet, które przez ostatnie miesiące demonstrowały na ulicach, domagając się wykreślenia kar za aborcję.

Meksykanki równocześnie żądały, by państwo poważnie zajęło się problemem przemocy wobec kobiet i bezkarności gwałcicieli. Wskazywały, że przepisy dotyczące aborcji uderzały głównie w obywatelki najbiedniejsze. Te, które miały pieniądze, mogły spokojnie usunąć ciążę w prywatnych klinikach. Policja wyłapywała za to ubogie kobiety korzystające z podziemia aborcyjnego, a sądy w Coahuili skazały w ostatnich latach kilkaset takich kobiet. Kilkadziesiąt z nich usłyszało wyroki więzienia. Kara pozbawienia wolności do lat trzech groziła również osobom, które przeprowadzały zabiegi.

To już się skończy – wyrok Sądu Najwyższego od chwili ogłoszenia jest prawomocny i obowiązujący dla wszystkich sądów. Rząd stanowy Coahuili zapowiedział ponadto, że natychmiast zwolni wszystkie osadzone kobiety skazane za aborcję.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. 3steta 09.09.2021 18:14

    Większość kobiet chce mieć PRAWO do wyboru. Która nie chce dokonywać aborcji-nigdy tego nie dokona .A kobieta ,która nie chce urodzić dziecka-nigdy nie urodzi i nie ważne co jacyś Panowie w garniturkach w sejmie uważają ,tylko jest pytanie czy kobieta może bezpiecznie dla swojego zdrowia zakończyć ciążę czy jednak musi sięgać po podziemie aborcyjne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.