Zabraknie chirurgów?

Opublikowano: 22.07.2020 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 942

W polskich szpitalach za parę lat może zabraknąć specjalistów chirurgii ogólnej.

Jak informuje „Nasz Dziennik”, dramatycznie spada liczba studentów medycyny chętnych do podjęcia tej specjalizacji. Na przestrzeni lat widać dramatyczne obniżenie zainteresowania absolwentów kierunku lekarskiego w Polsce chirurgią ogólną. Zmniejsza się liczba rezydentów chętnych do rozpoczęcia tej specjalizacji – powiedział gazecie prof. Grzegorz Wallner, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej, kierownik II Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Gazeta podaje też statystyki dotyczące wieku chirurgów. Średnia wieku chirurga to dziś 58,5 roku. Jeszcze rok temu wynosiła 56 lat. Pięć lat temu było to 55 lat. W wielu województwach około 15 proc. kadry chirurgów to emeryci – przypomina prof. Wallner.

Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza ma zlikwidować narastający problem luki pokoleniowej. Dokument przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia został przyjęty przez parlament. Teraz czeka na podpis prezydenta. Po zmianach studenci medycyny będą szybciej przystępować do egzaminów specjalizacyjnych (po 10 semestrach nauki), a zasady zatrudniania lekarzy spoza Unii Europejskiej będą prostsze.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MasaKalambura 23.07.2020 11:03

    @Maximov Jest taka stara modlitwa z Bliskiego Wschodu
    Miłosierny Boże, chroń mnie, proszę, przed wiedzą niepotrzebną i szkodliwą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.