Pierwszy na świecie przeszczep całego oka

Opublikowano: 14.11.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1289

Niedawno doszło do historycznego przełomu w medycynie, który miał miejsce w Nowym Jorku. Zespół chirurgów przeprowadził pierwszy na świecie przeszczep całego oka, co stanowi wielki krok naprzód w dziedzinie transplantologii. Operacja ta, przeprowadzona na Aaronie Jamesie, pracowniku liniowym z Arkansas, który został poważnie ranny w wypadku elektrycznym, jest wydarzeniem bez precedensu.

Transplantacja całego oka od dawna była jednym z największych wyzwań medycyny. Wcześniej, choć udawało się częściowo przywrócić wzrok u zwierząt, nigdy nie przeprowadzono takiej operacji na człowieku. Sukces tej operacji, przeprowadzonej przez doświadczonego zespół chirurgicznego, otwiera nowe możliwości w leczeniu utraty wzroku u ludzi.

Eduardo Rodriguez, znany chirurg z NYU Langone Health, poprowadził zespół przeprowadzający tę skomplikowaną operację. Rodriguez, mający bogate doświadczenie w dziedzinie przeszczepiania twarzy, z entuzjazmem podchodzi do eksploracji nowych możliwości medycznych. Jego zespół, który 27 maja przeprowadził zabieg, staje się pionierem w dziedzinie przeszczepów oczu.

Obecnie jest jeszcze za wcześnie, by określić, czy James odzyska wzrok po przeszczepie. Jednak Vaidehi Dedania, okulista pracująca z zespołem, jest optymistyczna co do stanu przeszczepionego oka, które wydaje się zdrowe i utrzymuje odpowiednie ciśnienie oraz sygnały elektryczne. James, który nadal ma uszkodzone prawe oko, był idealnym kandydatem do operacji, ponieważ wymagał również przeszczepu twarzy oraz terapii immunosupresyjnej.

Dla Jamesa przeszczep oka już teraz ma ogromne znaczenie. Jego życie codzienne uległo poprawie – może ponownie wąchać, jeść, smakować jedzenie, a nawet całować swoją żonę. James pragnie zwiększać świadomość na temat przeszczepów oczu i ich potencjału, nawet jeśli operacja nie przywróci mu całkowicie wzroku. Uważa, że jest to ważny krok w kierunku przyszłych postępów medycznych.

Ten historyczny przeszczep otwiera nowe drzwi w medycynie i daje nadzieję milionom ludzi na całym świecie cierpiącym z powodu utraty wzroku. Choć jeszcze wiele pozostaje do zrobienia, ta operacja jest znaczącym krokiem naprzód, świadczącym o tym, jak daleko zaszła medycyna i jak wiele jeszcze przed nią.

Na podstawie: NYUlangone.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.