Wyciek danych pacjentów z HIV

Opublikowano: 11.05.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 494

Na klinikę 56 Dean Street nałożono karę 180 tys. funtów, po tym, jak omyłkowo ujawniła dane pacjentów z wirusem HIV.

Administracja kliniki 56 Dean Street popełniła poważny błąd przy okazji rozsyłania newslettera do swoich pacjentów zarażonych wirusem HIV (oraz do małej grupki pacjentów, którzy nie mieli wirusa). Prawie 800 osób otrzymało maila z aktualizacją na temat swojego stanu zdrowia. A przy okazji dostali dane osobowe i informacje wszystkich pozostałych chorych. Ten błąd będzie drogo kosztował klinikę. Jeremy Hunt z państwowej służby zdrowia NHS powiedział, że takie pomyłki są „absolutnie do zaakceptowania”. W tym tygodniu na prowadzący klinikę fundusz Chelsea and Westminster Hospital NHS Foundation Trust została nałożona kara grzywny w wysokości 180 tys. funtów brytyjskich za złamanie prawa o niejawności danych osobowych.

Władze kliniki przeprosiły za swój błąd i powiedziały, że podjęły odpowiednie działania w celu zmniejszenia ryzyka podobnych pomyłek w przyszłości, jak np. wprowadzenie dwugodzinnego opóźnienia w wysyłaniu newsletterów do grup pacjentów. Zapłacenie kary jest jednak nieuniknione, a jej wysokość została umotywowana także tym, że klinika ma już na koncie podobne niedopatrzenia. W marcu 2010 roku jeden z pracowników apteki oddziałowej przy szpitalu, wysłał do 17 pacjentów zakażonych wirusem HIV ankietę i wszystkie adresy mailowe wpisał w rubrykę „do” zamiast do kopii ukrytych. Sean Humbler, obrońca grupy około dwudziestu ze wszystkich poszkodowanych pacjentów twierdzi, że wysokość kary jest słuszna, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że władze kliniki nie potrafią uczyć się na własnych błędach i posyłają w świat informacje bardzo delikatnej natury.

Autorstwo: BY
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.