Kolejny wzrost zakażeń z powodu HIV w 2023 r.

Opublikowano: 25.11.2023 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1609

W 2023 r. po raz kolejny odnotowana zostanie w naszym kraju rekordowa liczba zakażeń wywołanych wirusem HIV — informuje Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”. Prawie co piąty chory w Polsce umiera z powodu zbyt dużego zaawansowania choroby.

Do połowy listopada zgłoszono już 2590 zakażeń wywołanych wirusem HIV, więcej niż w całym 2022 r., gdy u 2384 osób wykryto tę infekcję. Wciąż mamy stosunkowo niewiele tych infekcji — z wirusem tym żyje w Polsce około 20 tys. osób. Jednak nie brakuje powodów do niepokoju.

Jak wykazały niedawno badania Buddy Polska, około 20 proc. zakażonych wirusem HIV nie wie o swoim zakażeniu, a 16 proc. osób, które odebrały pozytywny wynik testu, nie podejmuje leczenia, choć jest ono bezpłatne i skuteczne.

Prof. Justyna Kowalska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powiedziała we wtorek podczas konferencji „Choroby zakaźne 2023”, że liczba pacjentów z HIV co roku zwiększa w naszym kraju średnio o 7 proc. „Co piąty zakażony umiera w okresie pięciu lat z powodu zbyt późnego rozpoznania infekcji” – zaznaczyła. Część chorych ma już tak zaawansowaną chorobę, że umiera w ciągu zaledwie sześciu miesięcy.

Specjalistka podkreśliła, że w przypadku HIV/AIDS jest podobnie jak w przypadku chorób nowotworowych — zbyt późne wykrycie schorzenia zmniejsza szanse skutecznego leczenia. Uwaga ta dotyczy głównie mężczyzn, bo to oni najczęściej zakażają się wirusem HIV. Z danych przedstawionych podczas konferencji wynika, że na płeć męską w 2021 r. przypadało u nas 79 proc. tych zakażeń. Ten odsetek nieznacznie, ale stale się zwiększa. W 2012 r. na mężczyzn przypadało w naszym kraju 74 proc. infekcji wywołanych wirusem HIV.

Prof. Justyna Kowalska namawia, by się testować na obecność wirusa HIV. Takie testy są powszechnie dostępne we aptekach. Na razie przetestował się w tym kierunku jedynie co dziewiąty Polak. Rzadko badają się nawet studenci. „Z badania przeprowadzone wśród studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że tylko co piąty z nich wykonał w życiu test na HIV” – stwierdziła.

Do testowania się i leczenia w razie wykrycia zakażenia wirusem HIV namawia Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”. „Warto się testować, o czym przypominać będzie 29 listopada czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV” wyświetlana na fasadach budynków w Warszawie” – przekonuje Fundacja w informacji przekazanej PAP.

„Badanie takie trzeba wykonać szczególnie po tzw. ryzykownym zachowaniu, czyli choćby po seksie bez prezerwatywy. I to przez cały rok, a nie tylko z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania, przypadającego w tym roku między 20 a 27 listopada” – apeluje Mateusz Liwski, prezes „Res Humanae”.

Paweł Mierzejewski z firmy Gilead Sciences, będącej współorganizatorem kampanii, a także koordynator programu Pozytywnie Otwarci, zaznacza, że HIV/AIDS to jedna z wielu chorób przewlekłych. „Każdy, kto się testuje, a w razie pozytywnego wyniku — przyjmuje bezpłatne w Polsce leczenie, może z nim normalnie żyć. Nie ma mowy o rozwoju AIDS, można mieć zdrowe dzieci i pewność, że nie zakazi się partnera, bo osoba lecząca się z czasem staje się niezakaźna. Właśnie dlatego rok w rok zachęcamy do testów w kierunku HIV, wyświetlając kokardki w wielu miastach. Byliśmy już w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu. W tym roku jesteśmy ponownie w Warszawie” – wyjaśnił.

Farmakoterapia zakażenia HIV zmniejsza ilość wirusa we krwi do poziomu niewykrywalnego za pomocą dostępnych metod diagnostycznych. Dzięki temu staje się ona całkowicie bezpieczna dla partnerek i partnerów seksualnych.

Leczenie trzeba jednak rozpocząć jak najszybciej, zaraz po wykryciu wirusa HIV. Ośrodki, które je prowadzą, zapewniają pacjentom anonimowość, motywują też do utrzymania długotrwałej terapii i oferują pomoc psychiczną — jak żyć z HIV. Pomaga w tym kontakt z innymi osobami żyjącymi z HIV, akceptujący swoje zakażenie.

Autorstwo: Zbigniew Wojtasiński (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kufel10 25.11.2023 21:36

    Głoszą przecież że wirus ten jak i inne nie istnieje a samej choroby nie ma. To jak to jest?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.